В Медицинския университет- Пловдив си дават среща над 60 експерти от 30 страни от Европа, Америка, Австралия и Нова Зеландия по проблемите на заболяванията, които засягат външния вид на човека.
Целта на този форум, финансиран по линия на европейската програма COST е да се уточнят съвместни научни изследвания между лекари, научни и социални работници, както и специалисти по здравни грижи. Това събитие се провежда за първи път в България.
Проф. д-р Юри Анастасов посочи, че в България много деца с такива лицеви аномалии остават в домовете. Най-известни са случаите на цепнатините на устната и небцето с честота 1 : 700 раждания, но като цяло честота на всички лицево-челюстни аномалии е 1 : 200 у нас. Това което липсва у нас в България е влиянието на негативите, когато човек има такава аномалия. Целта е да бъде максимално добър шанса за реализация на тези хора, смята проф. Анастасов. Той уточни, че има и много случаи на придобити лицеви аномалии, вследствие на травми, изгаряния и катастрофи.
Това, което се доказа през последните години е, че пациентите приемат различно последиците от този вид аномалии. За целта има екипи от хирурзи, психолози и ортодонти, които заедно работят с пациентите.
От 2015 г. е приет нов европейски стандарт за лечение на лицеви аномалии, където конкретно се изясняват начините за естетична и козметична хирургия. Само естетичната хирургия е платена навсякъде по Света, каза още проф. Анастасов.
Той уточни, че у нас има регистрирани и оперирани 540 пациенти, но в националния регистър ще влязат 7 000 деца с различни аномалии. Такъв регистър, който е клиничен оригинален само за България е често цитиран на световно ниво, отбеляза проф. Анастасов. По думите му Пловдив е център и монополно място за лечение на деца, родени с цепка на устната и небцето.
Проф. Никола Ръмсей от Великобритания каза, че при тях стандартите за лечение на този вид заболявания са в много широки граници. Там е прието само вродени заболявания да се оперират напълно безплатно. "Най-добрата препоръка към хирурга е да направи така, че пациентът да изглежда само незабележимо променен" допълни проф. Ръмсей.
Проф. Мариана Мурджева заместник-ректор на Медицинския университет посочи, че огромно значение имат психологическите и социални последици за външния вид след този вид аномалии. Особено важно е според лекарите да се работи за справяне с депресиите, стреса и друг вид поведенчески последици, които водят до алкохолизъм, тютюнопушене и затлъстяване.
Голяма част от лечението в Европа се поема изцяло от здравната каса, а в страни като Великобритания вече има специално създадени центрове и така се обособява отделна среда, в която пациентите получават комплексна помощ.
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..
Китайски музиканти и българските им колеги ще изнесат концерт в Дома на културата в Пловдив по повод Китайската нова година, посветена на Дървената змия. Проявата с надслова „Изтокът среща запада“ е организирана от посолството на Китай у нас. В концерта участие ще вземат изпълнители от Пекинският оргестър за народна музика и Пекинският симфоничен..
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..