Заместник-председателят на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент - Илиана Йотова, е един от авторите на доклада за преместване на бежанци от Италия и Гърция в останалите страни - членки, който трябва да бъде одобрен по-късно днес в пленарната зала в Страсбург.
По думите й е недопустимо страни като нашата да бъдат превръщани в санитарен пояс за бежанци. "Това не само, че не решава проблемите, а ще ги задълбочи още повече", добави Илияна Йотова.
Тя подчерта, че подходът трябва да бъде напълно различен - че държавите от външната граница на ЕС трябва да бъдат облекчени и да се ползват с особен статут при разпределението на бежанците, защото и без това на тяхна територия вече пребивават няколко хиляди.
"В последните дни много се коментира какъв брой мигранти да приеме всяка държава членка. Каквато и цифра да се определи обаче, ще бъде без значение, ако не изработим постоянен и задължителен механизъм за преместване на бежанци. Всички сме свидетели, че т.нар. Дъблински регламент се провали и на практика вече не се прилага", каза Илияна Йотова. Тя напомни, че редица държави членки са спрели да регистрират мигрантите, защото им липсват средства и ресурси.
"Имаме огромна нужда т.нар. "горещи точки" да заработят не само в Италия и Гърция, но във всички държави членки от външната граница на ЕС", каза още тя и подчерта, че в тези "горещи точки" националните власти ще бъдат подпомагани от Европейската агенция по бежанците (ЕАSО) и Фронтекс. "Така по-бързо и по-сигурно ще може да се разграничи кой е просто икономически мигрант и кой наистина бяга от война", поясни г-жа Йотова. В заключение тя добави, че всички тези мерки няма да имат съществени резултати, ако Европа не се намеси активно при разрешаването на конфликтите в държавите, от които идват мигрантите и бежанците.
Илиана Йотова допълни, че е доволна от предложенията на председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, напревени днес пред депутатите от Европейския парламент, според които всяка страна от Европейския съюз (ЕС) задължително да участва в приемането на 160 хиляди бежанци от Италия, Гърция и Унгария.
Припомням, че Жан-Клод Юнкер предлага още споделена охрана на външните граници и предоставяне на 1,8 милиарда евро помощ за развитие в страните от Сахел и Африканския рог, от които идват много мигранти.
Жан-Клод Юнкер призова и за постоянно действаща система за задължителни квоти при разпределянето на бежанците. От първоначално предложените 40 хиляди от Италия и Гърция, сега исканият брой се увеличава със 120 хиляди на общо 160 хиляди сирийци, еритрейци и иракчани, като част от тях ще бъдат изпратени в останалите държави от територията и на Унгария.
Коментарът на евродепута може да чуете в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..