Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България трябва да има специален статут при квотите за бежанци

Снимка: БГНЕС

Заместник-председателят на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент - Илиана Йотова,  е един от авторите на доклада за преместване на бежанци от Италия и Гърция в останалите страни - членки, който трябва да бъде одобрен по-късно днес в пленарната зала в Страсбург.

 По думите й е недопустимо страни като нашата да бъдат превръщани в санитарен пояс за бежанци. "Това не само, че не решава проблемите, а ще ги задълбочи още повече", добави Илияна Йотова.

 Тя подчерта, че подходът трябва да бъде напълно различен - че държавите от външната граница на ЕС трябва да бъдат облекчени и да се ползват с особен статут при разпределението на бежанците, защото и без това на тяхна територия вече пребивават няколко хиляди.

"В последните дни много се коментира какъв брой мигранти да приеме всяка държава членка. Каквато и цифра да се определи обаче, ще бъде без значение, ако не изработим постоянен и задължителен механизъм за преместване на бежанци. Всички сме свидетели, че т.нар. Дъблински регламент се провали и на практика вече не се прилага", каза Илияна Йотова. Тя напомни, че редица държави членки са спрели да регистрират мигрантите, защото им липсват средства и ресурси.

"Имаме огромна нужда т.нар. "горещи точки" да заработят не само в Италия и Гърция, но във всички държави членки от външната граница на ЕС", каза още тя и подчерта, че в тези "горещи точки" националните власти ще бъдат подпомагани от Европейската агенция по бежанците (ЕАSО) и Фронтекс. "Така по-бързо и по-сигурно ще може да се разграничи кой е просто икономически мигрант и кой наистина бяга от война", поясни г-жа Йотова. В заключение тя добави, че всички тези мерки няма да имат съществени резултати, ако Европа не се намеси активно при разрешаването на конфликтите в държавите, от които идват мигрантите и бежанците.

Илиана Йотова допълни, че е доволна от  предложенията на председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, напревени днес пред депутатите от Европейския парламент, според които всяка страна от Европейския съюз (ЕС) задължително да участва в приемането на 160 хиляди бежанци от Италия, Гърция и Унгария.
Припомням, че  Жан-Клод Юнкер предлага още споделена охрана на външните граници и предоставяне на 1,8 милиарда евро помощ за развитие в страните от Сахел и Африканския рог, от които идват много мигранти.


Жан-Клод Юнкер призова и за постоянно действаща система за задължителни квоти при разпределянето на бежанците. От първоначално предложените 40 хиляди от Италия и Гърция, сега исканият брой се увеличава със 120 хиляди на общо 160 хиляди сирийци, еритрейци и иракчани, като част от тях ще бъдат изпратени в останалите държави от територията и на Унгария.

Коментарът на евродепута може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57