19-ият Есенен международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът" ще бъде открит в Дома на културата "Борис Христов" с премиера на домакините от Пловдивския драматичен театър – спектакъла "Сестри Палавееви" по едноименния роман на Алек Попов. Сюжетът е изпълнен с абсурдни и трагикомични ситуации. Две момичета-близначки от заможна фамилия бягат от дома си, за да се присъединят към партизанското движение.
От четирите фестивални премиери втората също е пловдивска – "Няма ток за електрическия стол" от Александър Секулов с участието на Калин Врачански и с режисьор Лилия Абаджиева.
Тази година в "Сцена на кръстопът" участват 20 постановки на 12 театъра, три от които са чуждестранни.
В програмата, селектирана от театроведа Богдана Костуркова, са включени представления с награди "Аскеер" и "Икар" като "Къщата на гнева" по Лорка, "Каквато ти ме искаш" на Теди Москов, представление на Народния театър, "Семеен албум" от Малин Кръстев. Народният театър представя и "Петокнижие Исаково" от Анжел Вагенщайн. Актьорът Владо Пенев "влиза" като режисьор на "Дакота".
"Сцената..." е отворена и за още няколко български пиеси, които носят посланията на младите и на времето днес.
Чуждестранното участие е на три театрални формации - от Франция, която идва с представление, участвало на фестивала в Авиньон, мюзикхолен театър от Украйна с постановка за Мерилин Монро, и от Турция - театърът на Анталия с пиеса на Молиер.
С интерес се очаква новата пиеса на Елин Рахнев, наречена "Свалячи", която е продължение на постигналата голям успех "Фенове". В съпътстващата програма на фестивала участват студенти от НАТФИЗ и от НБУ с текстове на Камен Донев. Джаз, Стефан Вълдобрев с "Обичайните заподозрени" и кръгла маса за "Новото в българската драматургия на 21 век".
Още преди началото на фестивала за няколко представления билетите свършиха. Фестивалният бюджет е 180 000 лева, от които квотата на Министерството на културата е 42 000 лева, а на Община Пловдив е 45 хиляди лева.
Мотото на фестивала, чийто артистичен директор е професор Стефан Данаилов, тази година е "Театърът. Следите". Както казва креативният директор на феста Елин Рахнев, защото 19 години "Сцена на кръстопът” ни изкачва през чигите в небесата. Гравира красота върху всеки от нас. И оставя следи.
„Коледата на Пин и Поли“ е премиерното заглавие на най-добрия куклен театър в България за 2023 г. – Пловдивският. Датата на представянето е 12 декември. Режисьор и автор на пиесата е Евелина Кьосовска. Куклите и сценографията са дело на Виржиния Петкова, Пламен Мирчев – Мирона е композитор на музиката. В актьорския екип на спектакъла са Ламбрети..
Най-мащабният спектакъл в българския театър в последните години – „Одисей“ по Омир от Александър Секулов с режисьор Диана Добрева, ще се играе на сцената на Драматичния театър Пловдив в 50-то си юбилейно представление. Легендарните перипетии на древногръцкия герой по пътя към родната Итака изправиха на крака зрителите в България, Гърция,..
Книгата на Катерина Стойкова "Нокомис" ще бъде представена в Литературен салон "Spirt&Spiriit" в клуб "Петното на Роршах". Това е първата прозаична книга на авторката след стихосбирките "Въздухът около пеперудата", "Как наказва Бог", "Втора кожа", "Американски деликатеси". Авторката е родена в Бургас, където завършва Бургаския свободен..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 07.12. 2024 бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Жан Батист Молиер. Три пиеси: Амфитрион. Психея. Учени жени. 314 стр., тв. к. 5А, Изток-Запад, 2024. Бохумил Храбл.Обслужвал съм английския крал. Прекалено шумна самота. Строго охранявани влакове. 400 стр.,..
На 9 декември от 18:00 часа ви каним на едно по-различно Литеротурно- музикално събитие. Свои творби ще представят утвърдени автори - Розалия Александрова, Петър Краевски, Евгения Тагарева, Йорданка Гецова и млади дарования, отличени в Националния конкурс "Следовници на Данов". Насладете се на среща с поезия и музика на живо в библиотеката на..