Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На първо място в Европа сме по брой болници

Снимка: БГНЕС

"Идеята за националната здравна карта фигурира в закона повече от 15 г., само че досега не е изработен неин официален вариант". Това заяви в интервю за Радио Пловдив Даниела Дариткова от ГЕРБ, председател на Комисията по здравеопазване в 43 - то Народно събрание. 

Припомням, че след тежки и продължителни дебати, Парламентът окончателно прие на второ четене промените в Закона за лечебните заведения. Създаването на Национална здравна карта,спрямо която ще се финансира всяка една болница от НЗОК, намери одобрението на народните представители. Едно от ключовите предложения обаче в т. нар. реформа "Москов", касаещо приватизацията на болниците не получи подкрепа. 

"Трябва да имаме възможност с данните, които имаме за наличните лечебни заведения за първична извънболнична специализирана, дентална помощ, болнични лечебни заведения, високотехнологични методи на лечение да може да видим разпределението им в регионите, да може да планираме инвестициите там, където имаме дефицит на тези грижи и по-големият проблем е в местата, където имаме свръх предлагане на услуги, защото всички лечебни заведения, основно проблемът е при болничната помощ, работят с договор с Националната здравноосигурителна каса. Там вече се заложи възможност с определени критерии, които са документ на министерския съвет, НЗОК, респективно РЗОК, да правят селективно договаряне с лечебните заведения по видове дейности, които са над зададените според потребностите в националната здравна карта", каза още Дариткова.

"Целта на НЗОК е не да се закриват болници. Така или иначе оставаме на свободно пазарно развитие в болничната помощ в момента в България изглежда по следния начин – свръх предлагане на болнични услуги по доходоносните пътеки в големите университетски  центрове, дефицит на масовите специалистите и на голяма част от болничните услуги в отдалечените райони на страната и нееднакъв достъп на хората, които са здравно осигурени в България, да имат еднакъв достъп до качествена медицинска помощ, така че в този смисъл трябва да се търси решение на проблеми. 

Законодателното решение е това, до което се достигна след дълги дебати и е вариант на все пак някакъв консенсус. От тук нататък наистина е много важно критериите, които ще се определят да бъдат достатъчно обективни, за да позволят касата да договаря с тези лечебни заведения,  които предлагат най-добро качество на услугата. Досега също имаше критерии, които задължаваха болниците да работят 24 ч спешно по клиничните пътеки, които предлагат, да имат лекари на основен трудов договор, да имат изправна медицинска апаратура, само, че тези критерии не ограничиха по никакъв начин разрастването на болничната помощ. 

Статистиката е безпощадна – ние сме на първо място в Европа по брой болници на глава от населението, а това не прави нашето здраве по-добро. Ние трябва да вървим наистина в една посока, в която максимално изнесем помощта – диагностика-лечение доколкото е възможно в извънболничната  помощ, а болниците да са наистина мястото, където попадат хора, които не могат да бъдат излекувани в извънболничната помощ. Това е елементарната логика, към която се стремим години наред, само че досега всички нормативни решения не са довели до промяна на структурата на нашето здравеопазване".

Цялото интервю с Даниела Дариткова можете да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08