Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докато САЩ и Русия се карат за Сирия, Европа губи, а ИДИЛ печели

Снимка: БГНЕС

Продължава напрежението по границите на Европа заради наплива от бежанци и строителството на метални огради по границите. Европейската комисия заяви днес, че няма правни възражения срещу издигането на оградите, но това не е трайно решение, защото само пренасочва мигрантския поток. От своя страна Германия  заплаши с мажоритарен вот да се задължат непокорните страни, предимно от източна Европа, за приемането на мигранти.

В същото време Москва поиска  Вашингтон да приеме Башар Асад  за съюзник  срещу Ислямска държава, като това е вид протегната ръка за общи действия между двете супер сили. Също днес държавния секретар на САЩ  Джон Кери пристигна в Лондон за да преговаря за бежанската криза.  В интервю за Радио Пловдив  арабистът проф. Владимир Чуков, коментира новините с днешна дата и опитите  на страните да се справят с проблем.

Той  подчерта, че сама по себе си всяка новина носи динамиката на някакви стремежи, но  негативизмът   е много по-голям. "За съжаление към днешна дата няма и доза оптимизъм в предположенията, че ще се стигне до някакъв положителен резултат" 

"Германия настоява страните да приемат бежанци. Самите бежанци обаче не искат да остават там, където са в момента. Те искат до отидат в Германия", подчерта проф. Чуков. Според него, ако като европейци бяхме единни в позицията си, нямаше да се стигне до тук. 

 "Бежанският поток към Европа не е от вчера или от една година, той е от десетилетие. Сега, когато ножът опря до кокала се сетихме, че трябва да направим нещо заедно", допълни арабистът. 

По думите му подобен тип решения не могат да се вземат под натиска на събитията, а трябва да се търсят много преди ситуацията да се усложни като в момента. 

Според проф. Чуков  Русия и Америка  са влезли в  роля -" двама се карат, Европа губи,  третия -Ислямска държава- печели. 

 Трябва да се реши политическата формула за властта в Дамаск, заяви още Чуков.

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50