Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов не просто слуша, опитва се да отгатва какво иска Меркел

Европа не може да бъде единна -  някои държави, например Франция,  създаваха проблеми в Близки изток и Северна Африка /Либия/, а сега искат солидарност. Сега Либия е разградена страна и не само, че не е буфер за емигранти, както в миналото, вместо това тя е източник на бежанци- каза в интервю по РП Светослав Терзиев - журналист, международен коментатор от вестник "Сега".

Държавите от Източна Европа са най- малко виновни, но никой не ги пита, а ги поставят пред свършен факт.

Кризата ще е дългосрочна, регламентът на ЕС е неадекватен и не може да защити посрещащите емигрантите държави- коментира Терзиев.

Самите бежанци пък не искат да се съобразят с правилата на Дъблинския регламент и искат да отидат в държавите от Севера.

Нашето правителство подава объркани сигнали,  и ако Меркел е разбрала грешно Бойко Борисов за т.нар. "Горещи точки", то значи има грешка в превода. Не е изключено и друга причина свързана с близките политически връзки между двамата лидери- допълва наблюдателят и припомня, че  Борисов по принцип лесно се съгласява с Меркел, даже се опитва да отгатва какво ще поиска от нас Германия, защото ГЕРБ е  политическа рожба на  Християн -демократическата партия, неин проект.

По отношение на стратегическото решаване на проблема Терзиев изрази мнение, че  въпросът е какво ще се прави с режима на Башар Асад. Някои искат смяната  му с умерена опозиция, а Русия  го подкрепя. 

Прогнозата на Светослав Терзиев е, че САЩ  ще  избяга от злополучния си опит в Ирак и ще приеме да се търси компромис.

Разговорът  чуйте в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57