Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оставката на ген. Радев бе достойна постъпка

| обновено на 01.10.15 в 17:13

Подадената оставка на командира на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Румен Радев бе достойна постъпка на български генерал. Ако имаше повече подадени оставки на най-високо ниво, Българската армия нямаше да е в такова незавидно положение. Това заяви в интервю за Радио Пловдив офицерът от резерва ген. Съби Събев.

Според него обещаните от правителството 80 млн. лв ще решат частично проблемите в българските ВВС, но за да се решат най-сериозните, трупани през последните 11 години проблеми, трябват поне 2 милиарда лева. България много закъсня, тези проблеми в нашата авиация не са от вчера или днес. Пари за самолети няма от години, а НАТО отдавна ни критикува, че сме консуматори, а не инвеститори на сигурност, заяви генерал Събев.

За стратегическо решаване на тези проблеми трябват дългосрочни усилия и да се увеличи бюджетът на армията. През последните 20 години той непрекъснато е съкращаван, не е приоритет за последните правителства, а според финансовите министри едва ли не най-добре е да няма бюджет за армията. Но ние сме поели ангажименти като страна членка на НАТО и трябва да ги изпълняваме, припомни генералът.  

Според Съби Събев офертата на Полша да ремонтира българските МиГ-ове е добра, защото ще спести много пари на страната ни. Много е важно България да не загуби отбранителната си способност, макар че руските МиГ-ове не са съвместими с натовските стандарти, подчерта генералът.

По думите му, за пореден път през последните години политически партии се опитват да използват напрежението между военното и цивилното ръководство в МО, за да извлекат политически дивиденти, което е опасно.

Войната в Близкия Изток можеше да се избегне още миналата година, ако имаше адекватна международна реакция. Това не се служи и Ислямска държава се разрасна. Вероятно въздушните удари няма да решат нещата и ще трябва да се проведе сухопътна операция заедно със сирийската армия. Това обаче може да взриви целият арабски свят, заяви ген. Съби Събев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22