Дискусия на тема „Зеления Пловдив“ се проведе днес в Дома на науката и техниката в рамките на инициативата „Дни на Зеления Пловдив“. Цел на форума бе да ангажира специалисти и граждани с проблемите и бъдещето на града под тепетата. Вместо дебат, каквито бяха намеренията на организаторите от НТС и Сдружението на ландшафтните архитекти, стана дискусия, защото форума не уважи нито 1 представител на общината.
За 15 години Пловдив губи половината от зелените си площи, а същевременно градът е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Дърветата и храстите „поемат” голяма част от праха, пречистват въздуха и отделят кислорода, който дишаме, обясни ландшафтен архитект Станимир Шаламанов.
Специалистът припомни, че в града под тепетата е създадена първата обществена градина в Южна България – т. нар. Дондукова градина през 1878 г., а 15 г. по-късно е факт и Цар-Симеоновата градина. Тук са направени първите улични насаждения в Източна Румелия, както и първият разсадник за производство на посадъчен материал „Пепиниерата” на мястото на Сточна гара.
Всичко това е правено от хора с визия и разбиране, което не може да се каже днес, коментираха участници в дискусията.
Според „живата история на зеления Пловдив” – Никола Маргов, който 50 години е работил по озеленяването на града, проблемите на зелените площи са 2 – липсва инвеститорски контрол и компетентно ръководство както в общината, така и в предприятието, което поддържа зелените площи.
В Пловдив има 15-членен Експертен съвет по озеленяване към общината, но за 4 години той не е заседавал нито веднъж, нито бе изискано негово становище по важни проблеми, коментира председателят му ландшафтен архитект Стамо Стамов.
Бетонният мост няма хидроизолация и положеният пласт от 4 сантиметра асфалт е временно решение за през зимата, но не и постоянно решение. Това заяви за Радио Пловдив Цанко Драгиев от фирмата изпълнител на ремонтните дейности в участъка, за който днес се появиха снимки с компроментирана част от настилката. По думите му още преди да започнат..
Пожар в горски площи край беловското село Габровица се е запалил по обед. На място са всички дежурни екипи на пожарната в Белово, както и участници от доброволното формирование в града. Кметът на община Белово Стойков Стефанов уточни, че пожарът е на километър от населеното място. "Противопожарните екипи и доброволците са реагирали бързо и се..
Епизоотичната обстановка в Пловдивска област се влошава. Областният щаб за защита при бедствия съобщи за още 11 нови огнища на шарка по дребните преживни животни. Общият им брой вече е 65, като най-засегнати са общините Марица, Раковски, Калояново, Брезово, Съединение и Садово. Въведени са допълнителни ограничения – забранява се достъпът на..
Пожар се разгоря този следобед в района на асеновградските квартали "Горни Воден" и "Долни Воден". Огънят е пламнал в част от гора, засегнати са и градини. Изгоряла е постройка в района, като към момента няма опасност за населението и жилищните сгради, съобщават от общината. За овладяване на пламъците се борят няколко екипа на Пожарната и на..
Окръжната прокуратура повдигна обвинение и задържа за 72 часа полицай от Пловдив. Служителят, с инициали Д.Б., е обвинен в получаване на подкуп. По информация на прокуратурата, на 15 юли тази година той е поискал 1200 лева от гражданин, срещу ангажимент скрие негов административен пропуск. Случаят касае шофьор на автомобил, който не е регистрирал..