Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недолекуваният пациент е най- скъпият пациент

Доайенът на кардиолозите в България - проф. Младен Григоров е носител на голямата награда за цялостен принос в медицината  от годишните Национални медицински награди 2015. 

Няколко часа преди да получи наградата разговаряме с него за това как се прави добра медицина в условията на хронично болно здравеопазване. 

Все още има шанс за лечение на системата, смята кардиологът, но отбелязва, че забавянето на реформите може и да е фатално.

Провалът, посочи д-р Григоров,  е навсякъде - от  "тъпите" клинични пътеки до хроничното недофинансиране, което на изхода на болничното заведение изпраща недолекуван пациент, а той -  ако не е умрял,  е най- скъпият пациент, който на фона на липсата на пари трябва да се приема пак и  да се лекува и долекува....

Голям проблем на здравеопазването у нас е монополът на здравната каса, вреден като всеки друг монопол.  Рецептата за лечение на проф. Григоров е конкуренцията.

Кардиологът коментира като неуместно и унизително към лекарите и към пациентите последното предложение на здравния министър Петър Москов за  приемане с пръстови отпечатъци в здравните заведения и дори в аптеките. 

Карикатурно би изглеждал в момента паметник на здравеопазването - каза още д-р Григоров, който е почитател на историческата наука и председател на фондация "Паметници на българската слава".

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с него.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57