С промените в конституцията, касаещи съдебната система се прави първата стъпка, заяви за Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев. Според него е изключително важно промените да създадат предпоставки независими съдии да влезнат в системата и да се излезе от зависимостта на прокуратурата.
"Зависимостта на съда, на магистратите от прокуратурата е социалистически модел. Това е нелепа реминисценция от сталинския модел, при който прокуратурата решаваше всичко , а съдът беше някакъв спомагателен орган", коментира адвокат Екимджиев.
Той коментира и неофициалната към момента позитивна оценка на Венецианска комисия, за промените в конституцията, отнасящи се до съдебната система и за една от тях - идеята за разделянето на Висшият съдебен съвет.
Според юриста това, което не се разбира от голяма част от публиката като промяна в конституцията е промяната - да се създадат предпоставки, макар и след години в тази система да влизат ерудирани и читави, независими съдии.
По думите му, промените трябва да гарантират най-добрите от тях да застават на ключови места, а не в съдебната система като съдии да стават хора, предложени от прокуратурата, която е страна във всеки наказателен процес.
Според него клишето :"Няма лоши закони, а има лоши съдии" означава, че и най-лошите закони могат да бъдат хуманизирани и европеизарани от добри съдии.
"Затова е изключително важно добри и независими съдии да попадат в системата и да израстват . Това е смисълът от разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии . Това е ключът към съдебната реформа, категоричен е юристът.
Следващата стъпка трябва да бъде осъществяването и на обществен контрол върху дейността не само на прокуратурата, но и на главния прокурор, заключи адвокат Екимджиев.
Интервюто може да чуете в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..