С промените в конституцията, касаещи съдебната система се прави първата стъпка, заяви за Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев. Според него е изключително важно промените да създадат предпоставки независими съдии да влезнат в системата и да се излезе от зависимостта на прокуратурата.
"Зависимостта на съда, на магистратите от прокуратурата е социалистически модел. Това е нелепа реминисценция от сталинския модел, при който прокуратурата решаваше всичко , а съдът беше някакъв спомагателен орган", коментира адвокат Екимджиев.
Той коментира и неофициалната към момента позитивна оценка на Венецианска комисия, за промените в конституцията, отнасящи се до съдебната система и за една от тях - идеята за разделянето на Висшият съдебен съвет.
Според юриста това, което не се разбира от голяма част от публиката като промяна в конституцията е промяната - да се създадат предпоставки, макар и след години в тази система да влизат ерудирани и читави, независими съдии.
По думите му, промените трябва да гарантират най-добрите от тях да застават на ключови места, а не в съдебната система като съдии да стават хора, предложени от прокуратурата, която е страна във всеки наказателен процес.
Според него клишето :"Няма лоши закони, а има лоши съдии" означава, че и най-лошите закони могат да бъдат хуманизирани и европеизарани от добри съдии.
"Затова е изключително важно добри и независими съдии да попадат в системата и да израстват . Това е смисълът от разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии . Това е ключът към съдебната реформа, категоричен е юристът.
Следващата стъпка трябва да бъде осъществяването и на обществен контрол върху дейността не само на прокуратурата, но и на главния прокурор, заключи адвокат Екимджиев.
Интервюто може да чуете в звуковия файл.
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..