Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зависимостта на магистратите от прокуратурата е соцмодел

Снимка: БГНЕС

С промените в конституцията, касаещи съдебната система се прави първата стъпка, заяви за Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев. Според него е изключително важно промените да създадат предпоставки  независими съдии да влезнат в системата и  да се излезе от зависимостта на прокуратурата.

 "Зависимостта на съда, на магистратите от прокуратурата е социалистически модел. Това е нелепа реминисценция от сталинския модел, при който прокуратурата решаваше всичко , а съдът беше някакъв спомагателен орган", коментира адвокат Екимджиев.

Той  коментира и неофициалната към момента позитивна оценка на Венецианска комисия,  за промените в конституцията, отнасящи се до съдебната система и за  една от тях  - идеята за разделянето на Висшият съдебен съвет.

Според юриста това, което не се разбира от голяма част от публиката като промяна в конституцията  е промяната - да се създадат предпоставки,  макар и след години  в тази система да влизат ерудирани и  читави, независими съдии. 

По думите му,  промените трябва да гарантират най-добрите  от тях да застават на ключови места, а не в съдебната система като  съдии да стават  хора, предложени от прокуратурата, която е страна във всеки наказателен процес.

Според него клишето :"Няма лоши закони, а има лоши съдии"  означава, че и най-лошите закони могат да бъдат хуманизирани и европеизарани от добри съдии. 

"Затова е изключително важно добри и независими съдии да попадат в системата и да израстват . Това е смисълът от разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии . Това е ключът към съдебната реформа, категоричен е юристът. 

Следващата стъпка трябва да бъде осъществяването и на обществен контрол върху дейността не само на прокуратурата, но и на главния прокурор, заключи адвокат Екимджиев.

Интервюто може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24