Производителите на безалкохолни напитки очакват силен натиск върху бизнеса си ако се въведе т.нар. "данък обществено здраве". Законът е дискриминационен, той ще доведе до свиване или затваряне на производства, до съкращения и дори фалити на фирми и при това няма да постигне ефекта, който здравните власти очакват от него- да подобри здравния статус на хората. На това мнение е Иван Пенков - главен технолог във фабрика за производство на безалкохолни напитки.
" Според мене би трябвало да се говори за нездравословен модел на хранене. Всеки би трябвало да взима личния си пример и да го пренася вкъщи или на работата си. Министерството като цяло създава една реклама на всички български производители, уронва авторитета им с години като не дава достатъчно информация на потребителите какво всъщност иска да постигне с този закон, какъв е смисълът на данъка, който искат да наложат".
Р. П.: Защо така е? От министерството казват „искаме хората да бъдат по-здрави”. Достъпността, в случая финансовата, на тези храни да е малко по-висока, за да отдели потребителя от тях, респективно ако това ще поощри купуването на по-здравословни напитки, а пък производителите като вас да бъдат поощрени да влагат качество и по-малко вредност. Не ви ли се струва логично или не е достатъчно издържано според това, което познавате като предложение.
"Всеки регистриран производител работи по утвърдени рецептури, влага суровини, които са разрешени от Европейската агенция по безопасност и по никакъв начин всички влагани суровини не застрашават здравето на хората. Те са одобрени и ние верифицираме качеството на продуктите си ежедневно като правим лабораторни изследвания. Може би данъкът е дискриминационен и лошо замислен затова, защото според мене това едва ли ще реши здравния статус на българина като цяло.
Би трябвало да се създадат мерки, насочени към повишаване на информираността на нас като потребители, за подобряване на модела ни, за липсата на активност, за начина ни на живот като ежедневие, защото не само безалкохолните напитки, или кейк, или солените закуски, които купуваме в мрежата, но и начина на хранене вкъщи би трябвало да се промени.
Но хората, повярвайте ми, няма да нарушат ежедневния си ритъм. Те ще започнат да търсят заместители на това, което са купували досега с по-лошо качество, защото българина като цяло няма висока покупателна способност – ние нямаме доход, който ще ни позволи да заместим даден продукт с него по-качествено. И може би ще започне хората да си приготвят лакомства вкъщи, ще добавят отново захарта, която е контролирана в производството, но не е контролирана вкъщи, защото едва ли домакинята ще премери точно колко захар слага и ще изследва качеството на захарта, ще носи за лабораторни проби"...
Целия разговор с Иван Пенков можете да чуете в прикачения звуков файл.
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..