Производителите на безалкохолни напитки очакват силен натиск върху бизнеса си ако се въведе т.нар. "данък обществено здраве". Законът е дискриминационен, той ще доведе до свиване или затваряне на производства, до съкращения и дори фалити на фирми и при това няма да постигне ефекта, който здравните власти очакват от него- да подобри здравния статус на хората. На това мнение е Иван Пенков - главен технолог във фабрика за производство на безалкохолни напитки.
" Според мене би трябвало да се говори за нездравословен модел на хранене. Всеки би трябвало да взима личния си пример и да го пренася вкъщи или на работата си. Министерството като цяло създава една реклама на всички български производители, уронва авторитета им с години като не дава достатъчно информация на потребителите какво всъщност иска да постигне с този закон, какъв е смисълът на данъка, който искат да наложат".
Р. П.: Защо така е? От министерството казват „искаме хората да бъдат по-здрави”. Достъпността, в случая финансовата, на тези храни да е малко по-висока, за да отдели потребителя от тях, респективно ако това ще поощри купуването на по-здравословни напитки, а пък производителите като вас да бъдат поощрени да влагат качество и по-малко вредност. Не ви ли се струва логично или не е достатъчно издържано според това, което познавате като предложение.
"Всеки регистриран производител работи по утвърдени рецептури, влага суровини, които са разрешени от Европейската агенция по безопасност и по никакъв начин всички влагани суровини не застрашават здравето на хората. Те са одобрени и ние верифицираме качеството на продуктите си ежедневно като правим лабораторни изследвания. Може би данъкът е дискриминационен и лошо замислен затова, защото според мене това едва ли ще реши здравния статус на българина като цяло.
Би трябвало да се създадат мерки, насочени към повишаване на информираността на нас като потребители, за подобряване на модела ни, за липсата на активност, за начина ни на живот като ежедневие, защото не само безалкохолните напитки, или кейк, или солените закуски, които купуваме в мрежата, но и начина на хранене вкъщи би трябвало да се промени.
Но хората, повярвайте ми, няма да нарушат ежедневния си ритъм. Те ще започнат да търсят заместители на това, което са купували досега с по-лошо качество, защото българина като цяло няма висока покупателна способност – ние нямаме доход, който ще ни позволи да заместим даден продукт с него по-качествено. И може би ще започне хората да си приготвят лакомства вкъщи, ще добавят отново захарта, която е контролирана в производството, но не е контролирана вкъщи, защото едва ли домакинята ще премери точно колко захар слага и ще изследва качеството на захарта, ще носи за лабораторни проби"...
Целия разговор с Иван Пенков можете да чуете в прикачения звуков файл.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..