Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С намаляването на осигуровките сами си изкопахме дупката в НОИ

През следващата година се планира минималните осигурителни прагове да бъдат увеличени с 6,6 процента, а  пенсиите с 2,5 на сто  година като възрастта за пенсиониране ще скочи с два месеца. От тази гледна точка се движим в правилната посока, но ваксата за ските не я улучихме, коментира пред Радио Пловдив бившият социален министър Иван Нейков като припомни, че идеята на тази реформа  беше увеличаване на пенсиите и намаляване на дефицита на НОИ. 

Според Нейков увеличение от 2,5 процента на пенсиите е имало преди анонсите за пенсионната реформа. Това означава, че първата цел няма да се изпълни през 2016, заяви експертът. Не е ясно дали ще бъде постигната и втората цел – намаляване на дефицита в НОИ, защото предварителните данни показват, че се очакват повече брой пенсионери, което води до повече разходи на НОИ и вероятен дефицит. Нейков направи уточнението, че отговорът за дефицита ще бъде точен след месец.

 Дълги години у нас се намаляваха осигурителните вноски с аргумента, че се увеличава събираемостта им и се разкриват работни места. Сега обаче виждаме висока безработица между 9 и 12 процента през годините, без да се броят т.нар. отчаяни безработни и от друга страна виждаме дупка в НОИ. Това означава, че ние сами си изкопахме тази голяма дупка в бюджета на НОИ с намаляването на вноските, заключи бившият социален министър. 

Следващите години е неизбежно осигуровките да бъдат увеличени, прогнозира Иван Нейков като добави, че ако не се увеличат осигуровките, трябва да скочат доходите на българите, но това е трудно постижимо. Самите работодатели заявяват, че сивата икономика у нас е около 30 процента. Това означава, че всеки трети зает у нас работи в сивия сектор като една от най- масовите форми е неплащането на осигуровки или частично плащане, каза още бившият социален министър. Той даде положителна оценка на въведените еднодневни трудови договори. На светло излязоха 70 хиляди работници, каза той. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37