Интегративната медицина разглежда човека като единство между дух, душа и тяло. Стремим се да намерим истинската причинав нашата дейност за заболяването, което понякога може да бъде сгрешен мисловен модел или емоционален модел, съчетано состаналата терапия. Не сме отделени от общия процес на терапия, на балансиране, а сме част от цялостния процес на лечение. Това заяви д-р Стефи Недевска, която е сред организаторите и лектор на фестивала „Здравей, здраве“, за първи път гостуващ на Международната изложба за медицина, стоматология и фармация „Медикус, денто, галения“ в Международен панаир Пловдив.
Д-р Недевска подчерта, че методът на интегративната медицина е все още е много нов. За първи път на фестивала през април 25% от лекторите са говорили за интегративна медицина, а по света методът е известен отдавна и в Америка съществуват дори клиники. Според д-р Недевска опитът може да бъде почерпан, но когато се търсят примери "отвън", те винаги трябва да бъдат интегрирани към нашите условия. Като лекари, съзнаващи отговорността си към пациентите, които лекуват, фокусът на усилията им трябва да бъде насочен към цялостното изцеление и партньорството между лекуваните, които също трябва да бъдат съпричастни към процеса на тяхното лечение.
Най-сериозният проблем, с който лекарите се сблъскват, е създаденият негативизъм към здравната система, заяви д-р Недевска. Дали ще прилагаш природосъобразни методи или традиционно лечение, е без значение за резултата на лечението, ако то е трайно и окончателно. Въпросът е преминаването на процеса на осъзнатост, че болестта не е несъвършенство на човешкото тяло, а част от пътя на лечението. Болестта дава много информация за това, как израстваме, къде са нашите недостатъци и това се отнася до всички части на обществото. Днес искаме да заявим, че нас ни има и който има нужда от нас, може да ни намери. Това, което правим, е законосъобразно, разбираме каква е рамката, както и сложността, в която се намира както лекарят, така и пациентът при избора на една или друга терапия, подчерта д-р Стефи Недевски. Повече чуйте от звуковия файл. .
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..