Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивчани по-активни на този референдум, отколкото на предишния, твърди АФИС


3,7 процента за референдума и 4,5 процента избирателна активност за местния вот отчита към 9 часа АФИС. Съвсем логично на нашите очаквания избирателната активност за референдума е по-ниска от тази за местния вот, но в сравнение с избирателната активност на предния референдум е доста по-висока, казват анализаторите на агенцията. 

В момента динамиката е много голяма и се наблюдава доста увеличена избирателна активност от 9 до 10 ч, но наистина ръстът е доста голям и се очаква доста интересен ден – смята Ия Петкова от АФИС. Като цяло в Пловдив също могат да се очакват изненади и да бъде доста интересен ден спрямо изборите, тъй като има много интересни кандидати за кмет – всичките лица са много познати и ще бъде изключително интересна и оспорвана битка. 

Очаква се цялостната избирателна активност ще бъде около обичайната за местните избори, която за страната е между 42 и 48 процента – смятат от агенцията.

В сравение с проведения през 2013- та година референдум се очаква по - висока избирателна активност, каза още тя. 

Според социоложката, това е така заради разликата в провеждането на двете допитвания – едното се проведе самостоятелно, а сега вота за рефендума се случва заедно с местните избори.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Локализираха пожара на сметището край Крумово, няма опасност за селото

Два пожара гасят в момента пловдивските пожарникари в региона. Пламна сметището за зелени отпадъци на село Крумово, на място са три пожарни автомобила.  Други четири пожарни гасят сухи треви и храсти край Стамболийски, като има опасност огънят да се прехвърли в изоставени сгради на неработещо предприятие.  От кметството призоваха шофьорите да..

публикувано на 17.06.25 в 16:02

Полицейска акция тече на АМ "Тракия" край Пазарджик

Специализирана полицейска операция по метода "широкообхватен контрол" се провежда в района на 69-и км на автомагистрала "Тракия", съобщиха от полицията в Пазарджик.  Проверяват се активно водачите за употреба на алкохол, наркотични вещества, правоспособност и техническа изправност на автомобилите. За констатираните нарушения се съставят актове или..

публикувано на 17.06.25 в 13:25

Кметовете на Рудозем и Девин минават към "Новото начало" на Пеевски

Лидерът на ДПС и ПГ на ДПС - НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски се срещна с кметовете на община Рудозем Недко Кулевски и на община Девин Здравко Иванов, както и с председателя на общинския съвет на община Девин Карамфил Каров, които се присъединяват към стратегията “Ново начало за развитие на регионите”. Решението е взето от общинските структури на ДПС в..

публикувано на 17.06.25 в 12:25

Безплатни кожни прегледи в МБАЛ "Пазарджик"

Безплатни профилактични кожни прегледи се провеждат от днес до 25 юни в Кожно отделение на Пазарджишката болница. Инициативата е част от национална кампания, посветена на превенцията и ранното откриване на злокачествени кожни тумори. В нея ще се включат двама дерматолози.  Основната цел на кампанията е да информира и образова обществото за..

публикувано на 17.06.25 в 08:58

Археология в "Южен" забавя работата по Водния проект

Археология в "Южен" забавя работата по Водния проект. Поне за сега се стопират дейностите по изграждане на обходния колектор и реконструкцията на водопровода в участъка на кръстовището на Коматевско шосе с бул. "Александър Стамболийски". Това съобщи зам.-кмета по строителството Хакъ Сакъбов.  Кръстовището на Коматевско шосе с бул. Александър..

публикувано на 16.06.25 в 16:04