Пловдивчани не бяха много изненадани от резултата на изборите, че на първите две места бяха Иван Тотев и Славчо Атанасов. Нашите изследвания показваха това още през февруари, а след това - и през юни тези резултати, следвани от Дани Каназирева и като че ли до тях никой не можеше да се доближи. Това заяви социологът от социологическа агенция "Неохрон" Николай Близнаков.
Според Близнаков на втория тур се е повторила ситуацията от преди четири години. Самата кампания беше интересна – Дани Каназирева удвои резултатите си спрямо 2011, а Иван Тотев и Славчо Антанасов ги повториха почти буквално.. Интересно е, че някои от малките партии като ДПС и Венцеслав Каймаканов и АБВ взеха толкова малко гласове под 1%, че останаха незабележими от социологията, подчерта Близнаков.
Близнаков коментира, че може да се предполага, че след като подкрепата за ГЕРБ бе потвърдена и от „Кауза Пловдив“, и от РБ, и от „Съюз за Пловдив“ и „Кауза Пловдив“ ГЕРБ ще управлява града. На мене ми се струва, че навсякъде обаче резултатите от местните избори не показват, че разделителните линии са между лявото и дясното, а по някои други критерии политическите сили се противопоставят и коалират. Говорим за конкретни политики, а не за идеологически предпочитания, подчерта Близнаков.
На въпрос „Спечели ли изборите кандидатът на ГЕРБ Иван Тотев късно през нощта след тежката изборна нощ, когато заяви, че няма да има пазарлъци и всички на първия тур бяха против него, а на втория, че избирателите не са гласували, както са призовали лидерите им, Близнаков отговори, че няма нищо необичайно в това, преди първия тур, когато действащият кмет е главната мишена, кандидатите да акцентират основно върху ГЕРБ и действащия кмет. Когато обаче трябва да се избира на втория тур между давама кандидати, нормално е и едните и другите да се ориентират, независимо от критиките, които са имали преди това и към двамата. Според Близнаков част от симпатизантите на ГЕРБ дори е възможно да не са излезли да гласуват и да са били заместени от симпатизанти на РБ. Изводи е трудно да се направят, заяви Близнаков.
Той подчерта, че никога не е добре, когато избирателната активност е ниска, защото демокрацията се обезсмисля, когато гласуват 5-10%. Намалява и легитимността на изборите. Пловдив е имал такива рекорди, когато са гласували около 30 %.на предизни местни избори. По правило на местни избори активността е по малка, както и на вторите турове Самото негласуване е негативен вот, заяви Близнаков. Забелязва се разочарование от изборите. Пример той даде с упражнения вот на референдума – типичен негативен вот на онези, които отидоха да гласуват за изборите, но не пуснаха гласа си за референдума, заяви социологът. Според него притеснителен е фактът, че невалидните бюлетини не намаляват, а се увеличават, противниците на референдума се опитаха да го обезсилят, като не гласуваха за него.
Във връзка с компетентността на избирателите Близнаков подчерта, че преференциалният вот е объркал хората. Според него обаче нормалното образователно културно ниво на средния българин е такова, че той да не трябва да бърка начина на гласуване. В такава ситуация обаче очевидно гласуват и немалко хора без образование и не е възможно да бъдат образовани специално, за да не допускат грешки. Другият вариант е да се откажем от по-сложното гласуване, каквото е преференциалното и има доста плюсове, но води и до грешки, заяви Близнаков.
Поуките от последните избори са различни за различните субекти: за ГЕРБ, за Славчо Атанасов, за Дани Каназирева са различни, а за обикновените граждани поуката е да се намери отговор на въпрос има ли изобщо смисъл да се гласува, каква е степента на разочарование от политиката. Повече чуйте от звуковия файл.
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..