Перспективите, които предлага устойчивото ползване на лечебни растения в България, ще бъдат представени на Панаира на българските билки, който ще се проведе на 6 -7 ноември в Аграрния университет в Пловдив.
Панаирът се организира от Фондация "Информация и природозащита" и е част от "Проект за популяризиране на устойчивото ползване на лечебните растения в България", съфинансиран от Програма LIFE+ на Европейската комисия, съобщи на пресконференция днес Светлана Аладжем, координатор на проекта.
Тя обясни още, че названието на изложението „"200 билки - 2 милиона работни места", е вдъхновено от български експерт с многогодишен опит в сектора, според когото билките могат да дадат препитание на една четвърт от народа ни, ако се ползват разумно и се опазват добре диворастящите находища. От своя страна експертът по лечебни растения Димитрина Ботева припомни, че в България от над 700 вида растения с лечебни свойства, се употребяват за стопански цели едва около 200 билки.
По време на изложението ще има презентации и дискусии по ключови теми, свързани с опазване, култивиране и преработка на билки, в т.ч. и възможности за финансиране по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г, допълни Светлана Аладжем.Ще се състои и приемна, в която земеделски производители да получат съвети и консултации от едни от най-добрите специалисти в сектора за култивиране на лечебни растения. В програмата на панаира е включена и премиерата на документалния филм „Лековитото злато на България“,който представя фолклорни традиции свързани с билките.
По думите й Панаирът на билките и изложението са кулминацията на двегодишната информационна кампания в рамките на проекта, партньор, по който е и БНР. В ефира на програма „Хоризонт”, Радио Пловдив и Радио Стара Загора до момента са излъчени над 160 радиорубрики за опазването,
ползването и преработката на лечебните растения в България. Така посланията, че България е на едно от първите места в света по богатство от лечебни растения и износ на билки, както и че преработката им може да осигури поминък за местните общности и възможности за икономическо развитие и по-отговорно отношение към дивите находища на лечебните растения достигат до цялата национална общественост, коментира Аладжем.
Днес бе представен за първи път и наръчник за журналисти „Лечебните растения – природно богатство, лек и поминът”, в който е събрана полезна информация за билките – от тяхното опазване, правила за събиране, култивиране и използване - до възможностите за добър доход.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..