Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 билки - 2 милиона работни места

Перспективите, които предлага устойчивото ползване на лечебни растения в България, ще бъдат представени на Панаира на българските билки, който ще се проведе на 6 -7 ноември в Аграрния университет в  Пловдив. 

В рамките на форума ще се проведе и изложението - "200 билки - 2 милиона работни места", в което ще участват над 20  български производители на продукти от местни билки, както и ключови институции, свързани със сектора.  

Панаирът се организира от Фондация "Информация и природозащита"  и  е част  от "Проект за популяризиране на устойчивото ползване на лечебните растения в България", съфинансиран от Програма LIFE+ на Европейската комисия, съобщи на пресконференция днес Светлана Аладжем, координатор на проекта. 

Тя  обясни още, че названието на изложението „"200 билки - 2 милиона работни места", е вдъхновено от български експерт с многогодишен опит в сектора, според когото билките могат да дадат препитание на една четвърт от народа ни, ако се ползват разумно и се опазват добре диворастящите находища. От своя страна експертът по лечебни растения  Димитрина Ботева  припомни, че  в  България от над 700 вида растения с лечебни свойства, се употребяват за стопански цели едва около 200 билки. 

По време на изложението ще има презентации и дискусии по ключови теми, свързани с опазване, култивиране и преработка на билки, в т.ч. и възможности за финансиране по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г, допълни Светлана Аладжем.Ще се състои и приемна, в която земеделски производители да получат съвети и консултации от едни от най-добрите специалисти в сектора за култивиране на лечебни растения. В програмата на панаира е включена и премиерата на документалния филм „Лековитото злато на България“,който представя фолклорни традиции свързани с билките.

По думите й Панаирът на билките и изложението са кулминацията на двегодишната информационна кампания в рамките на проекта, партньор, по който е и БНР. В ефира на програма „Хоризонт”, Радио Пловдив и Радио Стара Загора до момента са излъчени над 160  радиорубрики за опазването,

ползването и преработката на лечебните растения в България. Така посланията, че България е на едно от първите места в света по богатство от лечебни растения и износ на билки, както и че преработката им може да осигури поминък за местните общности и възможности за икономическо развитие и по-отговорно отношение към дивите находища на лечебните растения достигат до цялата национална общественост, коментира Аладжем. 

Днес бе представен за първи път и наръчник за журналисти „Лечебните растения – природно богатство, лек и поминът”, в който е събрана полезна информация за билките –  от тяхното опазване, правила за събиране, култивиране и използване - до възможностите за добър доход.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21