Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реформата в МВР е задължителна, няма отстъпление и крачка назад

Правителството оттегли предлаганите промени в проектобюджета за догодина, които засягат служителите на МВР и които изкараха на протести полицаи в цялата страна. Решението обяви министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова след извънредно заседание на Съвета за социално партньорство. Свалени са всички параграфи между 9 и 16 от проектобюджета, които орязваха социалните придобивки на служителите на МВР.  Предложенията за законодателни промени касаещи социалния пакет на служителите в МВР ще се осъществяват след обсъждане със синдикалните организации в МВР, което ще започне още в началото на седмицата.
Какво показват цифрите, заложени в Проектобюджет 2016, защо се стигна до тук и какви са очакванията от тук нататък за реформата в системата - отговорите задаваме на Диана Йорданова - депутат от ГЕРБ и зам. председател на Комисията по бюджет и финанси в НС .

Нека започнем първо с конкретните цифри – какво точно е предвидено в проекто-бюджет 2016 за секторите „Сигурност” и „Отбрана”?

Диана Йорданова: Може би е по-добре да започнем с актуализацията за 2015 г. на бюджета, който е част от преходните и заключителни разпоредби на бюджет 2016. Тук трябва да подчертаем, че тя включва над 180 милиона лева за МВР, от които само 120 милиона са заплати, 57 милиона за отбрана – отново само за заплати. Спрямо този увеличен бюджет за 2016 г. държавният бюджет предвижда още 350 милиона за сектор „Сигурност” и „Отбрана”, в т. ч. около 114 млн за МВР и около 200 млн за Министерството на отбраната. Това като числа показва от една страна, че по никакъв начин в държавния бюджет не се посяга на размерите на фонд „Работна заплата”, а от друга доказва, че за съжаление хората, протестиращите, които са по улиците, просто не знаят истината или по някакъв начин тя не е достигнала до тях в цифри, които коментираме в момента.

Р. П.: Т. е. искате да кажете, че те по някакъв начин са манипулирани, така ли да разбирам?

Д. Й.: Аз казвам, че вероятно не са имали достатъчно информация, защото цифрите са еднозначни. Вие виждате, ние по никакъв начин нито орязваме средствата, напротив, даваме допълнително и това е заложено както в актуализацията на бюджета за тази година, така и в бюджета за следващата.

Р. П.: Добре, защо тогава се получи това неразбиране, откъде идва тази неточна информация, която изкара, ето, вчера пет хиляди служители в системата на протест?

Д. Й.: Аз не мога да кажа къде точно е прекъсната веригата и кой точно не е обяснил, но искам да обясним, използвайки вашия ефир, всъщност какво е предложението в бюджет 2016.

Р. П.: Кажете какво точно е предложено в този бюджет?

Д. Й.: Вероятно, да, повече трябва да се обяснява така, че да стига директно до хората. Първо, всички държавни служители в МВР, както и останалите държавни служители от 4 г. във всички останали държавни служби не получават клас за прослужено време, а този клас трябва да стане част от общата им заплата. Това по никакъв начин не означава, че заплатите им ще се намалят, напротив, ще останат същите, а в следващите години увеличението няма да се получава само заради това, че си прослужил някоя и друга година в повече, т. е. имаш по-голям стаж, а ще се прави оценка на това въобще има куп критерии, по които ще бъде оценявана неговата работа и на практика самият фонд „Работна заплата” ще се разпределя на този принцип. Между другото пак подчертавам, това е механизъм, който вече 4 г. успешно работи в цялата държавна администрация с изключение на сектор „Сигурност”. Това от една страна, ще даде възможност да се преодолее това неравенство, което съществува в момента, между това да си млад човек, започнал работа, но достатъчно нахъсан да работи и да показва резултати и човек, който е с вече достатъчно натрупан стаж т. е. тази неравнопоставеност между млади служители и тези, които имат повече стаж, това просто ще бъде преодоляно. Мисля, че това не е обяснено на хората в системата, защото виждаме какви са исканията – всички се притесняват, че ще им бъдат намалени заплатите, а то единствено се променят критериите за тяхното заплащане.

Р. П.: Ясно, можем да говорим за пребалансиране...

Д. Й. Точно така, точно така. 

В никакъв случай започването на разговори не би трябвало да се счита като отстъпване и всичко друго, което беше използвано като епитети. Министър-председателят г-н Борисов на заседание на Министерския съвет в сряда направи изявление, което беше точно в този дух и в момента ние уточняваме процедурата, по която самите промени ще се случат. Днес започват разговори с представители на синдикалните организации. Това, което вчера е договорено е да се оттегли текста, забележете, от преходите и заключителните разпоредби в Закона за държавния бюджет, а и в същото време да се създаде работна група, сформирана от комисии в Народното събрание, която да изработи тези предложения на базата на това, което беше оповестено, пак повтарям – от г-н Борисов, чисто като технология да бъдат внесени в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за МВР, който в момента е в Народното събрание, т. е. това са определени техники, чисто законови, които ще се използват. Така че няма никакво отстъпление, няма крачка назад или встрани, още повече, че е ясно от изминалите дни, че като че ли действително имаше неразбиране, изкривяване по някакъв начин на информацията, която е стигнала до хората, които за съжаление и служителите излязоха на улицата. Но фактите са такива, така че продължаваме в тази посока.

Р. П.: Последен въпрос, хващам се за вашите думи, че има неразбиране в хората, които излязоха да протестират. На фона на това вие оптимист ли сте? Изобщо ГЕРБ оптимист ли е и изобщо управляващите от бюджетната комисия изобщо оптимисти ли сте за тези преговори?

Д. Й.: Абсолютно. Аз казах, положителният тон, който беше зададен вчера мисля, че ще доведе до успешен резултат.

.............

Цялото интервю с Диана Йорданова можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29