Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военни действия без политическо продължение не решават нищо

| обновено на 16.11.15 в 11:58

Къде се оказа този път силата на терористите и слабостта на службите и кое е водещото, за да се случи трагедията във Франция на 13 ноември през нощта?

Илия Налбантов: Не мога да кажа „Европа е слаба” или пък, че службите не са си свършили работата. Въпросът е, че ние имаме работа с един нов тип враг, който работи или използва инструментите на държавността, т. е. ние имаме работа с диверсия, военно организирана, при която няма как инструментите, с които разполагат службите за вътрешна сигурност и при недостатъчна координация в международен мащаб да бъде ефективна. Моите наблюденияот това, което се случва са ясни и фактите, които се публикуват е, че замисъл за такова действие има отдавна, но то е организирано много набързо, за да има по-скоро политически ефект и смразяващ ефект, свързан с обществото така, че да парализира обществото. Но пък видяхме обратната реакция – младите хора, по които е стреляно, веднага скочиха и казаха „Няма да ни уплашите, страхливци.” Ето, това е може би символът на реакцията, която Европа показа в тези дни – не от представителите на властта, а от човека – момичето, по което е стреляно – „Вие сте страхливци, няма да ни уплашите.”

Второто нещо, което искам да кажа  в този анализ е, че винаги съм твърдял, че зад  идеологията на религиите се крият интереси, които ние все още се опитваме да замъглим или да неглижираме. В тази връзка спокойно мога да кажа, че толерантността в Европа няма да бъде нарушена, а ще трябва да се търсят много точни инструменти, за елиминиране на всички онези язви, както вече се разкри в Брюксел, може би и в нашата страна има подобни язвени образования, които ние трябва своевременно с решителност да  елиминираме.

Р. П.: Вие говорите за точни хирургически инструменти, а светът след атентатите в Париж говори за край на някаква такава цивилизована толерантност и масирани удари в Сирия, в Ирак – там, където са разположени сили на „Ислямска държава”. Френският президент почти веднага след атентатите заговори, че Франция е във война. „Трета световна война” вече е формулировка, която никак не се при5теснява да шества от уста на уста, дори в срещите на лидери на високо ниво. Как да си представим този удар?

И. Н.: Първо, представата ни за войната – тя няма да е такава, каквато е била през ХХ век или войните от ХХ век. Чрез телевизиите тя е населена в нашия дом или каквото ни покажат телевизиите това е войната. Това вече отдавна се знае. Но тук не бива да изпадаме отново в логиката на тези, които имат интереси да генерират вътрешно противопоставяне и да ерозират толерантността между обществата. Пак казвам – религиите, културите не воюват. И този, който иска да провокира война заради собствените си интереси, тези кръгове от хора трябва да бъдат елиминирани.

И още едно нещо, което трябва да се знае. Военното решение, на която и да е криза по света, в случая ликвидирането на военната структура на „Ислямска държава” ще бъде само част от политическото решение, няма окончателно военно решение, защото там има и цивилни хора и ние трябва да мислим и за тях, за тяхното връщане към нормален цивилизационен начин на живот.

Трябва да бъдем много прецизни и внимателни в ударите си, така че да бъде ликвидиран смисълът, който генерира създаването на такива образования или пък икономическите интереси, които го провокират – това е същността на въпроса.

Военните удари са само част от реакцията на Франция, но те не са завършващата част, т. е. сега се демонстрира силата, но ние имаме и другия инструмент – политическият, с който трябва да бъдат възпрени този тип действия.

Въпросът е, че този враг вече започва да се имплантира в нашите общества – това е и недоволството на младите хора. Вижте „Ислямска държава” е привлякла на практика млади хора от Европа, които я са приели исляма, я не са приели и това са може би хората, извършващи най-големи жестокости. Този контингент в един или друг момент при каквито и да е действия той ще се върне обратно в Европа. Когато този контингент няма какво да прави друго, явно е, че той ще генерира несигурност вътре в нашите общества. Ето това е голямата заплаха.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16