Над 500 000 души умират от усложнения при грип всяка година в света. Всяка година в световен мащаб учени, изследователи, имунолози, вирусолози търсят точната формула за точния медикамент, който би ни помогнал да преодолеем и да победим вируса на грипа.
Затова, когато преди 3 години френската преса пуликува,че екип от учени са открили молекула, която може да лекува тежките форми на грипа, като въздейства върху имунната система на организма, а не върху вируса, се роди и надеждата, че откритието може да доведе до нов тип лекарства, много по-ефикасни от сега съществуващите.
Проф. Беатрис Рито е изследовател в областта на имунологията, физиологията и невронауките в Aix-Marseille Université, Франция..
Тя един от учените в тази област, която от години работи за намирането на нова терапевтична стратегия срещу грипа. Днес тя изнесе лекция в Медицинския университет в Пловдив за цитокиновия дисбаланс при грипните вирусни инфекции и възможностите за усложненията в белите дробове и други органи.
Тя обясни, че по време на грипната инфекция има два основни момента. Единият е намножаването на вируса в клетките на белия дроб и другият момент е наличието на молекули на имунната система, които се стараят да минимизират това увреждане на вируса. Но тези молекули, които са въвлечени в имунната защита, за да се елиминира вируса, могат да окажат и увреждащо действие върху самия организъм. Този дисбаланс идва от невъзможността на имунната система да контролира инфекцията адекватно и понякога тази имунна реакция може да предизвика също дисбаланс и увреждане на някои клетки и тъкани в белия дроб.
”Новите стратегии са насочени към намаляване на активацията на тромбоцитите. Счита се, че точно тромбоцитите участват много активно в грипната инфекция. Тук се използват така наречените антиагреганти препарати”, обясни проф. Рито.
На въпрос какво мисли за противогрипната ваксина, проф Рито обясни, че тя е много важна, но при пандемия от грип са необходими минимум 6 месеца за да се направи адекватна ваксина.
От своя страна, един от най-големите български учени в тази област - Акaд. Ангeл Гълъбoв, пpoфecop пo виpycoлoгия и бивш диpeктop нa Инcтитyтa пo микpoбиoлoгия пpи БАН, допълни, че във Франция и особено в скандинавските страни 70% от населението се ваксинира срещу грип. Там обаче, ваксините се поемат от държавата. В България противогрипната ваксина не е задължителна и едва само от 2-4 % българите се ваксинират. Вече се обсъжда варианта в Здравното министерство да се премине към безплатна ваксинация на рисковите групи, децата и възрастните, но засега няма отпуснати средства, обясни академик Гълъбов.
Проф. Рито допълни още веднъж, че намирането на нова терапевтична стратегия срещу грипа се е превърнала в необходимост и учени от различни страни работят в тази насока. Като пример тя посочва професор Мари Кристин Алеси, директор на френския национален център, учен с огромни постижения в изследавнията върху грипа.
Накрая на разговора питам проф. Рито как ще коментира случилото се в Париж на 13 ноември, защото много често точно лекарите са на първа линия, заедно с полицаите, пожарникарите при терористични нападения. Проф. Рито сменя ангалийския и отговаря на родния си френски език:
„Благодяря на всички, защото ние усещаме подкрепата на толкова много хора и това ни държи”
Проф. Рито добавя, че е оптимист и ще остане оптимист, какъвто задължително трябва да е един учен, посветил се на медицината и на хората.
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..