Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова терапевтична стратегия може да пребори грипа

 Над 500 000 души умират от усложнения при грип всяка година в света. Всяка година в световен мащаб учени, изследователи, имунолози, вирусолози търсят точната формула за точния медикамент, който би ни помогнал да преодолеем и да победим  вируса на грипа.

Затова, когато преди 3 години френската преса пуликува,че екип от учени са  открили молекула, която може да лекува тежките форми на грипа, като въздейства върху имунната система на организма, а не върху вируса, се роди и надеждата, че откритието може да доведе до нов тип лекарства, много по-ефикасни от сега съществуващите.

Проф. Беатрис Рито е изследовател в областта на имунологията, физиологията и невронауките в Aix-Marseille Université, Франция..

Тя един от учените в тази област, която от години работи за намирането на  нова терапевтична стратегия срещу грипа. Днес тя  изнесе лекция в Медицинския университет в Пловдив  за цитокиновия дисбаланс при грипните вирусни инфекции и възможностите за усложненията в белите дробове и други органи.

Тя обясни, че по време на грипната инфекция има два основни момента. Единият е намножаването на вируса в клетките на белия дроб и другият момент е  наличието на молекули на имунната система, които се стараят да минимизират това увреждане на вируса. Но тези молекули, които са въвлечени в имунната защита, за да се елиминира вируса, могат да окажат и увреждащо действие върху самия организъм. Този дисбаланс идва от невъзможността на имунната система да контролира инфекцията адекватно  и понякога тази имунна реакция може да предизвика също дисбаланс и  увреждане на някои клетки и тъкани в белия дроб.

”Новите стратегии са насочени към намаляване на активацията на тромбоцитите. Счита се, че точно тромбоцитите участват много активно в грипната инфекция. Тук се използват така наречените антиагреганти препарати”, обясни проф. Рито.

На въпрос какво мисли за противогрипната ваксина, проф Рито обясни, че тя е много важна, но при пандемия от грип са необходими минимум 6 месеца за да се направи адекватна ваксина.

От своя страна,  един от най-големите български учени в тази област -  Акaд. Ангeл Гълъбoв, пpoфecop пo виpycoлoгия и бивш диpeктop нa Инcтитyтa пo микpoбиoлoгия пpи БАН, допълни, че във Франция и особено в скандинавските страни 70% от населението се ваксинира срещу грип. Там обаче, ваксините се поемат от държавата. В България противогрипната ваксина не е задължителна и едва само от 2-4 % българите се ваксинират. Вече се обсъжда варианта в Здравното министерство да се премине към безплатна ваксинация на рисковите групи, децата и възрастните, но засега няма отпуснати средства, обясни академик Гълъбов.

Проф. Рито допълни още веднъж, че намирането на нова терапевтична стратегия срещу грипа се е превърнала в необходимост и учени от различни страни работят в тази насока. Като пример тя посочва професор Мари Кристин Алеси, директор на френския национален център, учен  с огромни постижения в изследавнията върху грипа. 

Накрая на разговора питам проф. Рито как ще коментира случилото се в Париж на 13 ноември, защото много често точно лекарите са на първа линия, заедно с полицаите, пожарникарите при терористични нападения. Проф. Рито сменя ангалийския и отговаря на родния си френски език:

„Благодяря на всички, защото ние  усещаме подкрепата на толкова много хора и това ни държи”

Проф. Рито добавя, че е оптимист и ще остане оптимист, какъвто задължително трябва да е един учен, посветил се на медицината и  на хората.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10