Как хората от малките и трудно достъпни селища, в които няма аптеки ще се снабдяват с лекарства? Темата нашумя след като преди време практиката на "пътуващите аптеки" беше разкрита като незаконна. Сега с промени в Закона за лекарствата, се предвижда регламентиране на "мобилни аптеки" и на филиали на вече действащи.
Селата Чернозем и Мраченик са само два от многото примери, в които обществен транспорт или добрата воля на личните лекари помага хората да си купят лекарствата. Кметовете на двете села- Тоня Христозова и Мария Урумова подкрепя новите идеи за аптечни пунктове на място. В Чернозем пътуваща аптека е имало в миналото, споделя кметът. По думите й голямо удобство за хората е било, че лекарствата са доставяни в дома на възрастните хора.
Фармацевтите ще формулират своята позиция през следващата седмица, но в аванс заместник - председателят на съюза Димитрия Стайкова обяви, че на първо четене идеята е добра, но трябва да се узакони така, че да предпази търговията с лекарства от недобросъвестна намеса. Това, каза Димитрия Стайкова- не е амбулантна търговия, тя пряко засяга здравето на хората и се нуждае от сериозен контрол.
Стайкова обяви, че като начало е важно създаването на национална аптечна карта, която да определи потребностите на населението от достъп до лекарства, осигурявани от аптеки. Картата ще покаже кои са населените места с недостиг на аптеки. Най- вероятно проблемът ще се се разреши с разкриването на филиали на вече съществуващи аптеки, които да работят на половин работен ден, няколко пъти в седмицата.
Фармацевтите очакват социалната функция, която ще поемат да има и финансова компенсация от страна на държавата.
Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..
Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..
Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание. Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..
Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева. Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..
В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...