Основно предизвикателство и приоритет на настоящото управление трябва да бъде съхранението на политическата стабилност. Това е така и заради това, което се случва в Европа след атентатите в Париж, и заради мигранстската криза, която тече вече няколко години, и заради икономическото стабилизиране на България, което минава през политическа стабилност.
За мене в момента няма реформа, която да е по-важна от политическата стабилност и която би рискувала падането на кабинета и предизвикването на предсрочни парламентарни избори. Това заяви Тома Биков като коментар на изводите от месечния доклад на Института за дясна политика, който ще бъде оповестен днес.
Биков подчерта, че ако разглеждаме местните избори като фактор за стабилността на Правителството, те са категорично в полза на факта, че в момента няма основания нито за преформулиране на сегашната управленска конфигурация, нито за предизвикване на предсрочни парламентарни избори: 25 областни града в полза на управляващото мнозинство, един независим кмет и един кмет на опозицията. Биков нарече „политическа грешка“ искането на лидера на ДПС Лютви Местан за преформулиране на управленската формула, защото такава нужда няма. Наблюдава се тенденция в местните управленски коалиции да се прехвърля националната формула на властта, заяви Биков. .
По думите му, това със сигурност ще даде отражение върху резултата на парламентарните избори, когато напълно ще изкристализира политическият модел с една доминираща партия, което е другият извод от анализа. България преминава сега към този тип модел. По време на прехода имаше двуполюсен политически модел, след това по времето на НДСВ – многополюсен и сега, както и в Цяла Източна и Централна Европа започва да се утвърждава, а в Унгария е вече утвърден, и у нас идва времето на еднополюсния модел. В него консервативните мнозинства доминират категорично и осигуряват доста сериозна политическа стабилност във времена на сериозна криза на идентичността, каквато тече в цяла Европа, подчерта Тома Биков.
Повече чуйте от звуковия файл.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..