На 24 номеври Православната църква почита паметта на Света великомъченица Екатерина. Тя е християнска светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време.
Според преданието Екатерина е била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет, по времето на император Максимиан. Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Тя заявява на родителите си, че ще се омъжи за онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства искали ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен.
Майката на Екатерина, която тайно изповядвала християнството, я изпратила при един отшелник, който я посвещава във вярата.
Преданието разказва как Екатерина се е срещнала с тогавашния император. Тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка, като преследва християните. Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството.
За твърдата си вяра Екатерина е хвърлена в затвора, където въвежда в християнството всички, които я посещават. Осъдена е на смърт чрез разпъване на колело, но то се разпада, когато Екатерина го докосва, затова я обезглавяват през 305 година. Така тя загива за вярата си едва на 18 години.
Главен символ на Света Екатерина е колелото с шипове, което е известно като "колелото на Екатерина". Хората почитат тази светица заради лечителските й способности при лекуване на болестите бяс и шарка.
В традиционната българска народна култура денят се почита най-вече в Южна България. В Пловдивския край се вярва, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка.
В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окачва на вратата или се хвърля на покрива "за Баба Шарка".
В Родопите светицата се почита против тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне.
В Странджанския край, Източна Тракия и сред преселниците от Беломорието на деня на Света Катерина се празнува против мишки - така наречените Миши празници. Там жените също не работят, не пипат остри и режещи предмети, замазват огнището с кал и раздават със затворени очи варени зърна - боб, царевица, за да "замажат и затворят очите" на мишките.
На 24 ноември имен ден празнуват всички, които носят името Екатерина (означава - вечно чиста), Катерина, Катя, Тинка и Тина.
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на район „Северен” Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъден аработата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места, Изпълнителния съвет..
Започва реконструкцията на пътя, който свързва Пловдив със селата Строево – Красново – Кръстевич. Първата копка ще бъде направена в местността "Висината" в землището на Труд. В края на миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна средства за дофинансиране на инфраструктурния проект, който свързва два..
59 години от обявяването си за град отбелязва днес Раковски. От 13 часа тържествено ще бъде открит 3 D релеф на град Раковски на площад "България". Вечерта от 18.30 ч. ще има празничен концерт в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий". Град Раковски е създаден през 1966 година чрез сливането на три села – Генерал Николаево,..
Днес преди обяд в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд, който вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще преминава в сняг. Над северозападните райони от..
Православната църква почита днес паметта на свети Симеон Богоприимец и на Света Анна. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният Симеоновден. Лятното..