Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само диверсификацията гарантира конкурентни цени на газа


Понижението на цените на газа в момента е временно, то няма да продължи вечно и затова управляващите не трябва да се успокояват, коментира пред Радио Пловдив енергийният експерт Христо Казанджиев. 

Според него този низходящ тренд ще продължи няколко месеца, затова задачата на българските политици е най-сетне да изградят модела на диверсификация на газовите доставки. 

В момента поевтиняването на синьото гориво се дължи на тримесечната индексация на цената му по няколко критерия, но то  просто дава глътка въздух  на икономиката. Затова само чрез диферсификацията може да се договарят конкуретни цени, подчерта Христо Казанджиев.  

Въпреки уверенията на Русия, че евентуално спиране на газовите доставки към Украйна няма да засегне България, държавата не трябва да се доверява изцяло,  тъй като преди няколко години тове вече се случи, предупреди енергийният експерт.  

Правителството трябва да разработи програма за подпомагане на домакинствата за преустройването им  към отопление с газ, понеже инвестицията за това обикновено е непосилна за повечето български семейства, посочи Христо Казанджиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мирна акция иска свобода за украинските военнопленници

Мирна акция под надслов "Свобода за военнопленниците" ще се проведе в 19:30 на площад "Съединение" в Пловдив. Организатор е военният кореспондент Горица Радева, която от две години е в Украйна и отразява войната.  Инициативата е израз на съпричастност към всички, които страдат от войната, и покана хората да изразят позиция в името на човешките..

публикувано на 29.07.25 в 13:23

Създайте вашия “Уикенд в Пловдив” на 1, 2 и 3 август

Съвет по туризъм – Пловдив и Община Пловдив Ви канят на „УИКЕНД В ПЛОВДИВ“ . Осмото издание на фестивала ще се проведе в града под тепетата на 1, 2 и 3 август 2025 г. Веднъж годишно и само през този уикенд имате възможност да се потопите в магията на най-стария жив град в Европа и един от най-старите в света, като се възползвате от..

публикувано на 29.07.25 в 11:35

Младите лекари ще продължат с протестите

Младите лекари ще продължат с протестните действия през септември, ако народните представители не приемат техните искания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доктор Божидара Стоенчева, пловдивският стажант лекар и член на Инициативния комитет на „Бъдеще в България“, която участва в протестната инициатива в..

публикувано на 29.07.25 в 11:26
Стою Стоев

Антикорупционната комисия да е политически независима

Ще пренареди ли политическата матрица искането на Делян Пеевски за закриване на антикорупционната комисия и възможни ли са трусове в коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, които не са много единни в случая? Темата коментира в програма "Точно днес" депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев. Според него е нормално в една коалиция от три..

публикувано на 29.07.25 в 10:56

Фонд "Благоустройство" ще увеличи разрешенията за строеж в Пловдив

Създаването на фонд „Благоустройство“ в Пловдив трябва много добре да се обсъди, за да не се стимулира издаването на повече строителни разрешения, както от районните кметове, така и от голямата община. Това заяви пред Радио Пловдив кметът на пловдивския район „Тракия“  Георги Гатев . Той подчерта, че все още не е ясен механизмът, по който ще се..

обновено на 29.07.25 в 10:42