Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо не искаме да сме българи?

| обновено на 27.11.15 в 11:33

Ние не знаем защо сме българи, не знаем една легенда за себе си. Има културни политики, но  в тях няма фолклор,  казва професор д-р Георг Краев, който участва с тема за  българския фолклор,  като  начин на употреба, в конференция в Народна библиотека "Иван Вазов". 

Проектът е  на Съюза на народните читалища и Сдружение „Писалка и перо“ към Народна библиотека „Иван Вазов“  и е финансиран от ЮНЕСКО.

Според проф. Краев Министерствата на културата и образованието обръщат внимание на всичко друго, освен на класиката на българската култура, каквито са народните умотворения. Той  препоръчва да препрочитаме  "Криворазбраната цивилизация", за да си припомним, че сме българи, а не безлични европейци.

Ние не знаем защо сме българи, не знаем нито една легенда за себе си, нито една песен за себе си.  И това ни прави безлични. Стигна се дотук и заради социалистическия снобизъм на българската интелигенция, която  търси изява на европейска, а не на българска сцена. 

Фолклорът не е песни, той е начин на живот. Защо не пазим нашите ценности? Защо не искаме да сме българи ?

Цялото интервю с проф. д-р Георг Краев е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..

публикувано на 16.01.25 в 07:01

Изложба „Живописни рисунки“ на Бояна Попова в ГХГ

С „ Живописни рисунки “ на  Бояна Попова  Градската художествена галерия  сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г.  Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...

публикувано на 15.01.25 в 08:05

Доц. Деян Статулов представя "Между два кадъра"

„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата  среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“.  Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..

публикувано на 14.01.25 в 06:31

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27