Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът "Яневагейт" е корупцията и търговията с влияние

Снимка: facebook.com

Изпращаме ноември, говорейки по темата за кризите - тези от съдебната система и от ПР-а.

За първите - скандалите през месеца отново бяха с имената на Ченалова, Янева и през последните дни с това на Делян Пеевски. Какви са възможните политически решения за призваната да е над партиите - съдебна власт? 

За разумните компромиси, за новите изменения в Основния закон - разговор с депутата от РБ Димитър Делчев .

Той подчерта, че е много важно фокусът да падне върху явното гласуване във ВСС, защото сега напр. никой не знае кой е избрал Владимира Янева за председател на СГС.  

И тогава тя беше свързана с големи скандали, тя влезе с тях, така и излезе, обобщи Делчев. Той също така заяви, че не е против да се създаде специална комисия в НС, която да разследва случая "Яневагейт". 

Пред Радио Пловдив Димитър Делчев каза още: „Янева гейт” както стана известен този скандал в медиите – един скандал, който започна още преди 9 – 10 месеца, спомняте си, че в началото на годината беше делото „Червеи”, в което се оказа, че Владимира Янева като председател на Софийски градски съд е издава безобразни разрешения за подслушване, които са продължавали почти една година, което противоречи на всякакви закони. Това и прокуратурата, и съдебната власт реагираха много остро – Владимира Янева в крайна сметка беше освободена и сега очакваме да видим какви са резултатите от проверката.  Всъщност записите, които излязоха сега са записвани тогава и това са били записи между две съдийки  Янева и Ченалова са се опитвали да се спасят една друга, за да запазят позициите си. И в крайна сметка тези разговори, тези разкрития всъщност разкриват, че в съдебната система работят хора, които са много далеч от определението справедливи, морални и за пореден път и българското общество, и всички губят поредната доза доверие в тази система и институциите страдат от всичко, което се случва и всички скандали.

Да, реформата е решението на този въпрос, разбира се, то не е бързо решение, но все пак е решението. Всъщност това, което ние предвиждаме като промени в Конституцията, на първо място, и много важно фокусът явно трябва да падне на явното гласуване във Висшия съдебен съвет, защото сега никой не знае Владимира Янева кой я е избрал. Въпросът е кои са тези хора – те да станат с имената си и да кажат „Аз гласувах преди 3 г. за Владимира Янева, защото смятам, че тогава тя беше много качествен съдия, но тя се промени. Никой няма да излезе да го каже, първо, защото никой не е застанал с името си и тогава вота беше таен и ние с промените в Конституцията точно това искаме да променим и на второ място никой няма да каже просто, защото и тогава Владимира Янева беше свързана с големи скандали като съдийка в Градския съд, имаше някакви съмнения за решения по дела, които е правила, всъщност това е един съдия, който влезе като председател на Софийския градски съд със скандали и така и излезе.

По принцип съдебната система, така е описано в законодателството, си се разследва сама заради прословутото разделение на властите – както знаете, принципът е съдебната система да се самоуправлява, а Висшият съдебен съвет трябва да я управлява, за да няма намеса - власт във власт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50