Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът "Яневагейт" е корупцията и търговията с влияние

Снимка: facebook.com

Изпращаме ноември, говорейки по темата за кризите - тези от съдебната система и от ПР-а.

За първите - скандалите през месеца отново бяха с имената на Ченалова, Янева и през последните дни с това на Делян Пеевски. Какви са възможните политически решения за призваната да е над партиите - съдебна власт? 

За разумните компромиси, за новите изменения в Основния закон - разговор с депутата от РБ Димитър Делчев .

Той подчерта, че е много важно фокусът да падне върху явното гласуване във ВСС, защото сега напр. никой не знае кой е избрал Владимира Янева за председател на СГС.  

И тогава тя беше свързана с големи скандали, тя влезе с тях, така и излезе, обобщи Делчев. Той също така заяви, че не е против да се създаде специална комисия в НС, която да разследва случая "Яневагейт". 

Пред Радио Пловдив Димитър Делчев каза още: „Янева гейт” както стана известен този скандал в медиите – един скандал, който започна още преди 9 – 10 месеца, спомняте си, че в началото на годината беше делото „Червеи”, в което се оказа, че Владимира Янева като председател на Софийски градски съд е издава безобразни разрешения за подслушване, които са продължавали почти една година, което противоречи на всякакви закони. Това и прокуратурата, и съдебната власт реагираха много остро – Владимира Янева в крайна сметка беше освободена и сега очакваме да видим какви са резултатите от проверката.  Всъщност записите, които излязоха сега са записвани тогава и това са били записи между две съдийки  Янева и Ченалова са се опитвали да се спасят една друга, за да запазят позициите си. И в крайна сметка тези разговори, тези разкрития всъщност разкриват, че в съдебната система работят хора, които са много далеч от определението справедливи, морални и за пореден път и българското общество, и всички губят поредната доза доверие в тази система и институциите страдат от всичко, което се случва и всички скандали.

Да, реформата е решението на този въпрос, разбира се, то не е бързо решение, но все пак е решението. Всъщност това, което ние предвиждаме като промени в Конституцията, на първо място, и много важно фокусът явно трябва да падне на явното гласуване във Висшия съдебен съвет, защото сега никой не знае Владимира Янева кой я е избрал. Въпросът е кои са тези хора – те да станат с имената си и да кажат „Аз гласувах преди 3 г. за Владимира Янева, защото смятам, че тогава тя беше много качествен съдия, но тя се промени. Никой няма да излезе да го каже, първо, защото никой не е застанал с името си и тогава вота беше таен и ние с промените в Конституцията точно това искаме да променим и на второ място никой няма да каже просто, защото и тогава Владимира Янева беше свързана с големи скандали като съдийка в Градския съд, имаше някакви съмнения за решения по дела, които е правила, всъщност това е един съдия, който влезе като председател на Софийския градски съд със скандали и така и излезе.

По принцип съдебната система, така е описано в законодателството, си се разследва сама заради прословутото разделение на властите – както знаете, принципът е съдебната система да се самоуправлява, а Висшият съдебен съвет трябва да я управлява, за да няма намеса - власт във власт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45