В навечерието на 2016 година Регионалният исторически музей разказва историята на града на страниците на луксозен стенен календар, озаглавен „Пловдив в миналото".
В календара могат да се видят панорамна снимка на Пловдив от 1873 г., тепетата във вид от преди век, придошлата река Марица и първият й мост, площад „Джумая" без Римския стадион, първите тролейбуси по него, павилионите на първото изложение - не само в България, но и на Балканите, обясни Шивачев. Всяка страница от календара отваря нова тема от миналото на Пловдив, към която е добавена и историческа справка.
Текстовете към фотографиите разказват как е унищожено Марково тепе и кога започва озеленяването на останалите хълмове, кой е първият пътешественик, описал часовниковата кула на Сахат тепе, какви са предишните наименования на площад "Римски стадион", кои са архитектите, дали облика на Главната, защо в продължение на хилядолетия Трихълмието е било душата на града, а "Узун чаршия" е наричана "търговското сърце", какви са фактите около организирането на Първото българско земеделско-промишлено изложение, създаването на градината "Цар Симеон".
Фотографиите показват и градски забележителности, които вече не могат да се видят – като Марково тепе, автентичната сграда на Военния клуб, дарената сграда за болница на бедните от Димитър Кудоглу, сградата на аптека „Марица” и още много други сгради и забележителности от историята на Пловдив.
Фотографиите са дело на легендарни майстори на обектива - Димитър Кавра, Георги Данчов - Зографина, братя Карастоянови, братя Кацарови, Вацлав Велебни, Никола Стаменов, Андрей Андреев. Календарът е в ограничен тираж и може да се закупи от Историческия музей.
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..