Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическа суматоха е!

Социологът Мира Радева определи като политическа суматоха  ситуацията с оставката на правосъдния министър.   Даже не бих нарекла тази ситуация напрежение, а политическа  суматоха.

Според нея     обществото ни, медиите ни, имаме нужда изглежда от известно доказателство, че негативните ни предвиждания се случват.   Оставката на министър Христо Иванов е предизвестен факт. 

Социоложката коментира позицята на  ГЕРБ:  продължават да стоят по-скоро на позицията да крепят мнозинството и стабилността на управлението, независимо от възможните компромиси за ситуацията за съдебната реформа, защото самият Борисов много ясно си е поставил други стратегически цели – и то е да създаде усещане, че в държавата, първо, има стабилност и, второ, напредък в чисто икономическата сфера. 

Приоритетите на Борисов не съвпадат с приоритетите на реформаторите, заяви тя. 

За РБ каза: Но тук новината от вчерашния ден е, че самите реформатори не са единни в приоритетите си. Една голяма част от тях са склонни да приемат логиката на Борисов, а както видяхме други парламентарни групи, включително ДПС, докато Радан Кънев и Христо Иванов останаха много самотни. В крайна сметка става дума за един спор – къде и как точно да бъдат поставени акцентите.  Аз откровено казано се чувствам доста загубена в превода на тази системна реформа, защото дори тълкуванията, които чувам и тази сутрин, също са противоречиви.

  За спорът с квотите в съдебната система : истинският въпрос не е в това дали да бъдат пет или шест там избираните от Народното събрание и от Висшия съдебен съвет. Истинският въпрос в България е как народът да постигне по-голяма степен на контрол върху всички институции, за да може да изпитва доверие към тях.

 И това, за съжаление, няма да стане и нямаше да се случи с реформата на Йордан Караджов, Радан Кънев и Христо Иванов. Те един контрол на овластени, дали ВВС или НС, прехвърлят върху друг.  Не виждам тук намесата, контролиращата функция на хората, които търпят последствията на неслучилата се съдебна реформа.

 Затова за мене трябва да се върви към по-капитална промяна, която да отвори всички институции към хората. А това за съжаление не се случва. 

Политическият елит продължава да бъде затворен в себе си, в собствените си обръчи от идеи, от лобита, от кръгове и затова България не е истински демократична страна.  А простичко казано, за да не ви изглежда това много сложно, трябва ние да си избираме прокурори и съдии.

Цялото интервю със социолога Мира Радева е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28