Всеобщата Декларация за правата на човека е приета от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г. Тя е преведена на поне 375 езика и диалекта, което я прави най-превежданият документ в света. От 1950 г. по този повод на 10 декември се отбелязва Международният ден за правата на човека. Декларацията е първото значително постижение на световната организация в тази област и първото записване на световно ниво на права, чиито носители са всички човешки същества. Тя се състои от 30 члена, които са доразвити в последващи международни споразумения, регионални инструменти за защита на човешките права, национални конституции и закони.
Историята на моралните и ценностни принципи, заложени в Декларацията, може да бъде проследена в развитието на различни религиозни вярвания и културни традиция по целия свят. Европейските философи от ерата на Просвещението разработват Естествени закони, според които всички човешки същества се раждат в едно присъщо и естествено „добро" състояние. От този факт те стигат до заключението, че трябва да съществуват и фундаментални права, които да важат за всеки един човек.
Вижданията на тези философи постепенно изграждат единна концепция, която става основа за приемането на Декларации на правата в Англия и САЩ и Декларацията за правата на човека и гражданина във Франция. Първите международни документи от подобно естество са Женевската конвенция от 1864 г., отнасяща се до защитата на ранени противникови войници и на медицинския персонал, грижещ се за тях, и Хагската конвенция от 1899 г., която забранява употребата на химически оръжия.
Човешките права и по конретно правата на жените бяха обект на вниманието ни и в днешното издание на предаването "Тринайстия час". Гост в студиото бе адв.Владимира Трачева, член на Фондация Зонта Интернешънъл. Разговорът с нея можете за чуете в прикачения звуков файл.От ръководството на Ботев (Пловдив) изразиха недоумението си от назначаването на Радослав Гидженов да ръководи дербито с Локомотив тази неделя. От "жълто-черния" щаб са притеснени, че рефер №2 на България е юноша на "черно-белите", но се надяват, че международния му опит ще го накара да бъде напълно безпристрастен в пловдивското дерби на "Лаута". Ето..
На стадион „Христо Ботев“ се проведе конкурс за изграждане на паметника на неповторимия Динко Дерменджиев – Чико. Бележити пловдивски творци се включиха и представиха своите идеи пред специално жури под председателството на кмета на град Пловдив Костадин Димитров, представители на „Фондация Жълто и Черно“, ПФК „Ботев“, „Сдружение ПФК Ботев“ и видни..
Строителният предприемач Илиян Филипов излезе със специална декларация в подкрепа на президента на Ботев (Пловдив) Антон Зингаревич. Именно фирмата на Филипов довърши стадион „Христо Ботев“ и продължава да работи по окончателния финал на модерния проект по всички стандарти на УЕФА. Ето официалната позиция на Илиян Филипов: "Скъпи ботевисти, братя и..
Системата за изкуствено слънце, с която ще се спасява тревата на стадион “Христо Ботев” в Пловдив е закупена и вече бе разтоварена. С такива системи разполагат всички покрити европейски стадиони, какъвто е и “Колежа”. Надеждите са, че с изкуственото слънце ще се нормализира състоянието на тревното покритие, което не бе в никак добро състояние и..
ФК Хебър (Пазарджик) обяви, че се завръща на стадион „Георги Бенковски“ за мача с ЦСКА от 17-ия кръг на Първа лига. Двубоят е в събота, 30 ноември, от 17:30 часа. Пазарджиклии отново ще играят у дома след ремонта на тревното покритие на своя стадион. „Комисия от БФС инспектира тревното покритие на стадион “Георги Бенковски “ . След направената..