Всеобщата Декларация за правата на човека е приета от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г. Тя е преведена на поне 375 езика и диалекта, което я прави най-превежданият документ в света. От 1950 г. по този повод на 10 декември се отбелязва Международният ден за правата на човека. Декларацията е първото значително постижение на световната организация в тази област и първото записване на световно ниво на права, чиито носители са всички човешки същества. Тя се състои от 30 члена, които са доразвити в последващи международни споразумения, регионални инструменти за защита на човешките права, национални конституции и закони.
Историята на моралните и ценностни принципи, заложени в Декларацията, може да бъде проследена в развитието на различни религиозни вярвания и културни традиция по целия свят. Европейските философи от ерата на Просвещението разработват Естествени закони, според които всички човешки същества се раждат в едно присъщо и естествено „добро" състояние. От този факт те стигат до заключението, че трябва да съществуват и фундаментални права, които да важат за всеки един човек.
Вижданията на тези философи постепенно изграждат единна концепция, която става основа за приемането на Декларации на правата в Англия и САЩ и Декларацията за правата на човека и гражданина във Франция. Първите международни документи от подобно естество са Женевската конвенция от 1864 г., отнасяща се до защитата на ранени противникови войници и на медицинския персонал, грижещ се за тях, и Хагската конвенция от 1899 г., която забранява употребата на химически оръжия.
Човешките права и по конретно правата на жените бяха обект на вниманието ни и в днешното издание на предаването "Тринайстия час". Гост в студиото бе адв.Владимира Трачева, член на Фондация Зонта Интернешънъл. Разговорът с нея можете за чуете в прикачения звуков файл.Събарянето на централната трибуна на стадион "Локомотив" започна днес. То стартира от югозападния край на съоръжението - между централната и южната трибуна "Спортклуб".. Строителните дейности се извършват от ДЗЗД "Домът на Локомотив", който бе обявен за победител в обществената поръчка на стойно ст 33 882 269,95 лева без ДДС (40 658 723,94 лв. с..
Дисциплинарната комисия на БФС наказа Локомотив (Пловдив) с общо 4 мача лишаване от домакинство и няколко тежки глоби. Причината са нанасените удари по дежурния делегат на мача със Септември. За навлизането на публика на терена в края на мача наказанието е 1 среща лишаване от домакинство, което се заменя с частично затваряне стадиона - фенове няма да..
Спортното училище „Васил Левски“ в Пловдив отбеляза своя патронен празник. Точно в 09:30 часа десетте най-добри спортисти за 2024-та година поднесоха венец на паметника на Васил Левски в двора на училището, придружени от своите тренььори. Сред официалните гости бяха зам.-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов, и олимпийският шампион Асен..
19-годишният защитник Тарек Исауи подписа с Ботев, след като изкара пробен период през януари, съобщиха от клуба. Младежкият национал на Мароко идва от френския Троа и ще започне тренировки с втория отбор на "жълто-черните". Исауи, който е роден на 23 септември 2005 година, има мачове и за националния отбор на Франция до 17 години.
Марица (Пловдив) загуби реванша от един от най-силните италиански отбори Игор Горгондзола (Новара) с 0:3 (21:25, 19:25, 14:25) гейма в двубой четвъртфиналите в турнира за Купата на ЦЕВ. Двубоят се игра пред близо 2000 зрители в зала „Колодрума“. Така Марица приключи евроучастието си в историческия сезон за тима, в който отборът премина за първи път..