Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Конституцията са полезни, но не са съществени

| обновено на 14.12.15 в 10:55

За петата поправка на Конституцията, нейният смисъл и принос за подобряване на системата, която трябва да дава справедливост у нас е разговорът с професор Огнян Герджиков, уважаван, юрист, преподавател па търговско право в СУ "Св. Климент Охридски" и бивш председател на Народното събрание.

Квотите във Висшия съдебен съвет в отделните колегии, правомощията на главния прокурор, независимостта на съдиите – това бяха битките, които се водеха при двете гласувания на Конституцията, в сряда предстои и трето, но то ще бъде при нов министър на правосъдието най-вероятно, с променен донякъде Реформаторски блок и съпроводено от улични протести, към които от днес се присъединяват и съдиите, поне такъв е анонсът от този следобед. 

Направените промени в Конституцията са може би полезни, но не и съществени, заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков.

След като съдебната система по конституция е  е независима защо трябва да има политически квоти, това не разбирам. Това е вътрешно противоречие в Конституцията и докато има политически квоти в съдебната система ще има и порочни практики, коментира проф. Герджиков.

Не разбирам защо една квота в ВСС трябва да е толкова решаваща, че един министър да си подава оставката. Ако така върви ще останем без министри. Не зная дали Христо Иванов трябваше да подава оставка, макар че решението му беше достойно, но и малко прибързано.

На въпроса от какво се страхуват българските съдии Огнян Герджиков заяви, че има много качествени и достойни съдии, но в системата има и пробойни, което е проблем.

Според проф. Герджиков, разделението на квотите е в правилна посока, за да няма зависимост в това противоборство между прокурори и съдии, но само тази мярка не е достатъчна. Ние искаме по-бързо производство, защото каква полза от справедливост, когато тя е закъсняла. Има много да се работи в тази посока - за бързо правосъдие, каза още Огнян Герджиков.

Как независимостта на институциите да не води до безконтролност. Това наистина е голям проблем и не е проста работа, да се преодолее и  реши, но всичко отново опира и до хората и тяхното поведение. Качествените хора с висок морал ще работят по съвест и няма да се стряскат от неудачите, убеден е проф. Герджиков

Когато правихме промените в Конституцията през 2007 година се подготвяхме за влизане в ЕС, сега промените са с друга насоченост. Ако искаме по-качествена промяна трябва да се направи по-съществена реформа в основния закон. Не трябва да се бърза обаче, прибързването е опасно. Иначе многото различни интереси в Парламента вързват ръцете за извършването на истинска основна реформа, това именно пречи на решителната и радикална промяна. 

Би могло да се мисли за свикване на Великото народно събрание с единствена задача то самото да бъде закрито. Вече нямаме нужда от такава спирачка, за да ремонтираме закона, коментира още Огнян Герджиков.

Той не отрече, че е възможно някой да опитва да използва Прокуратурата като бухалка, но уточни, че му е трудно да каже дали е така, защото не следи толкова отблизо работата на обвинението. Има едно нездраво противопоставяне обаче между прокуратура и съд в последните месеци. Търси се и най-малката техническа грешка, за да върнят съдиите обвинителния акт на прокуратурата. Това не е добре, защото духат на Законът трябва да е над всичко.

В заключение професор Огнян Герджиков прогнозира, че не очаква драстични промени в съдебната система.

Интервюто на Неда Велкова с проф. Огнян Герджиков може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54