Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голямата базилика грейва в пълния си блясък през есента на 2018-та

| обновено на 14.12.15 в 17:12

Пространството пред пред католическия храм „Св. Лудвиг“ в Пловдив ще бъде превърнато в пешеходна зона. За целта улицата пред Голямата базилика ще бъде премахната. 

Следващият етап от археологическите проучвания на впечатляващия паметник на културата стартира през пролетта на 2016 г. 

Проучванията в северната част на най-големия в страната ни и един от най-забележителните на Балканите раннохристиянски археологически паметник, датиран от ІV-VІ в,.ще продължат, за да бъде експониран той и неговите съкровища в пълния им блясък. Това заяви на пресконференция кметът на Пловдив Иван Тотев.  
Снимка

Близо 10 милиона ще бъдат инвестирани в реставрацията и експонирането на Епископската базилика, като половината от тях ще осигури Община Пловдив. Другата половина ще предостави Фондация „Америка за България“, която ще финансира по-нататъшните археологически дейности за разкриване на всички пластове в базиликата. 

Представителят на фондация „Америка за България“ Ленко Ленков се ангажира работата на обекта да бъде интензивна и той  бъде окончателно завършен през есента на 2018-та година. 

Тогава страната ни ще поеме председателството на Европейския съвет и в града се очакват много чуждестранни гости, подчерта Ленков. 

Сумата, която Фондацията ще предостави за целта, е 5 млн лв, но освен тях, за различни дейности, ще бъдат предоставени и още средства. 

Отделно Общината ще финансира  обекта с около 4,5 млн лева. 

Проектът за експониране на уникалните мозайки на две нива, които се различават стилистично по изображенията и датировката във времето, предвижда обособяване на площадно пространство пред Църквата „Св. Лудвиг“, което свързва булевардите „Княгиня Мария Луиза“ и „Цар Борис Трети – Обединител“. 

Еленков призова гражданите да се включат с доброволен труд  в проучвателните дейности на пространството пред Католическата църква, с аргумент, че това ще бъде за тях фантастично преживяване.

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51