Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникална техника за лечение на онкоболни в Пловдив

| обновено на 21.12.15 в 14:16

През май догодина се очаква да бъде обслужен първият онкоболен пациент с най –модерния и единствен в страната „Кибернож“ за лъчетерапия на тумори. 

Високотехнологичната апаратура е изградена в базата на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив на бул. „Васил Априлов“, стойността й е 5 милиона лева и е част от високотехнологичния Център за образна диагностика на онкологични заболявания. Пациентите ще ползват „Киберножа“ абсолютно безплатно, тъй като лечението се заплаща от държавата.

СнимкаАпаратът може да се ползва без ограничения от пациенти от цялата страна, както и от чужбина – съобщи директорът на болницата проф. Карен Джамбазов. Той подчерта, че с изграждането и на модерния ПЕТ-скенер, който е базиран в Хирургиите на „Пещерско шосе“, болницата вече притежава цялото необходимо оборудване за онколечение и вече няма да е необходимо пациентите да търсят лечение в чужбина.

„Кибернож“-ът всъщност е роботизирана система за лъчетерапия, при която се използва източник на лъчи и роботизирана ръка. Действа на принципа „в малък обем голяма доза“ и максимално щади здравите тъкани на пациента. - обясни проф. Мариана Янева, ръководител на Клиниката по лъчева терапия и нуклеарна медицина в УМБАЛ „Св. Георги“. 

Тя посочи, че апаратът може да работи от над 120 ъгъла, без да е необходимо пациентът да се мести. Проф. Янева подчерта още, че „Кибернож“-ът е голямо облекчение за пациентите, тъй като лечението се осъществява за една седмица, а досега продължителността му бе около месец и половина.

Най – модерният в страната „Кибернож“ бе открит в Пловдив от зам.-министъра на здравеопазването д-р Адам Персенски в присъствието на областния управител Здравко Димитров, изпълнителния и икономическия директори на болница „Св. Георги“ проф. Карен Джамбазов и Момчил Мавров, здравни специалисти.

Бе представен и още един виксокотехнологичен уред – ПЕТ-скенер, който се ползва за образна диагностика. 

СнимкаВ сградата на бившата държавна болница ще функционира роботизираната система за онколечение “Кибернож”, а в Хирургиите ще е разположен позитронно-емисионният томограф – т. нар. „ПЕТ-скенер”. За изграждането на високотехнологичния Център за образна диагностика на онкологични заболявания са използвани близо 23 милиона лева. От тях 19 милиона са предоставени безвъзмездно от Европейския фонд за регионално развитие, а останалата сума е субсидия от републиканския бюджет.

„Кибернож” е модерна безболезнена и безкръвна технология. Разработена е за отстраняване на тумори, които са труднодостъпни и не подлежат на операция. Въпреки името, не става дума за използването на нож, а за роботизирана система за лъчетерапия, при която се използва източник на лъчи и роботизирана ръка. “Кибернож” разполага с над 200 лъча, които се насочват към мястото на тумора, докато при традиционните методи се наблюдават 2, 3 или 4 лъча. Досега десетки българи със страшната диагноза рак търсеха спасение в Анадолския медицински център в Истанбул, който разполага с „Кибернож”.

ПЕТ-скенерът е позитронно емисионен томограф, който отчита функцията на вътрешните органи. Извършва се с помощта на специфичен радиофармацевтик (изотоп), който се натрупва избирателно в съответната тъкан. Това е уникален образен метод, който дава възможност да се онагледят биохимичните и физиологични промени и да се диагностицира дадено заболяване в много ранен етап, още преди да има налични морфологични промени.Изследването се различава от ядрено магнитния резонанс и компютърната томография, които отчитат вече настъпилите структурни изменения в органите.


С проф. Жанет Грудева - началник на Клиника по Онкология и Хематология - Пловдив е интервюто за  най- модерните методи за диагностика и лечение, с които вече ще работят пловдивските медици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Отразяха" тръбата на ресторант, изливал нечистотии в р. Марица

Екип на РИОСВ Пловдив спря изливането на отпадни води от ресторант брега на Марица, които са отивали директно в реката. Проверката е направена по граждански сигнал. На място експертите са установили, че действително от заведението излиза тръба, която е обрасла с растителност и скрита от камъни, а от нея тече отпадна вода с характерен мирис...

публикувано на 26.02.25 в 17:26

"Либхер" мести производството си от Бад Шусенрид в ТИЗ

„Либхер“ частично премества в Пловдив производствената си база от германския град Бад Шусенрид. Компанията ще прехвърли продуктовите групи за бетоновози и бетонови центрове от Германия в Тракия икономическа зона. Това ще обхване части от производството, разработката, както и съпътстващите и административни дейности. Това ще е поредната..

обновено на 26.02.25 в 16:29

Георги Георгиев окончателно остава в ареста

Пловдивският окръжен съд потвърди  определението, с което бе отхвърлено искането на Георги Георгиев, подсъдим по делото „Дебора“  да бъде освободен от ареста  под по-лека мярка.  Съдебният състав споделя  извода на Районния съд, че и към настоящия момент продължава да е налице реална опасност от извършване на престъпление. Това се дължи на..

публикувано на 26.02.25 в 16:17

Агресия над ученичка в Пазарджик, момичетата бият, момчетата снимат

Ученичка е нападната и бита от група момичета в Пазарджик.  Случаят с агресивното нападение е заснет и публикуван в социалните мрежи, а впоследствие е бил изтрит от там.  Полицията се е самосезирала и разследва казуса. Проверката се извършва от криминалисти и инспектори от Детска педагогическа стая към Районното полицейско управление...

публикувано на 26.02.25 в 15:43

Разчистват тонове боклуци от незаконно сметище до Асеновград

Нерегламентирано сметище с тонове отпадъци на метри от Пречиствателната станция на Асеновград потвърди РИОСВ. Проверката на екоинспекцията е направена след сигнали от две политически формации, изпратени през януари и февруари.  Р азхвърляните на голяма площ боклуци са от всякакъв характер - смесени битови, строителни, сред които изолации, счупени..

публикувано на 26.02.25 в 15:25