Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С "умните" светофари повече чакане, по-малко катастрофи

| обновено на 23.12.15 в 14:52

Новата  светофарна системата ще облекчи ситуацията с трафика в Пловдив, но няма да го реши изцяло. В дългосрочен план целта е въвеждането на  европейската система за трафик – движение с 50 км. в час, спазване на знаци и маркировка. Това заяви кметът на Пловдив Иван Тотев. 

Той е категоричен, че в града вече има нов вид регулиране на светофарите – по-къси интервали, отделна секция за ляв завой, отделен сигнал за пешеходци, има и  велосветофари. Всичко това предизвиква задръствания, но пък е гаранция за безконфликтното  преминаване на всички участници в движението.

 „Трябва да сме наясно дали искаме да намалим ПТП-та по пловдивските булеварди и да спрем джигитите, които карат с 80 км и  минават на червено, категоричен е кметът Тотев.

По думите му в момента се работи денонощно на кръстовищата и монтирането на новите светофари ще приключи до 29 декември. 

Едновременно с това се прави и всекидневен анализ, следят се задръстванията и движението на автомобилите, за да се реши по най-добър начин проблема, обясни Тотев. Това ще стане след като заработи контролния център и бъде пусната системата, която ще регулира „умните”светофари и продължителността на зеления сигнал във всяка посока.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вдигат заплатите на горските служители след напрегнат протест край Пловдив

Протестът на работещите в държавните горски стопанства край магистрала "Тракия" до Пловдив приключи, след като председателят на синдикалната федерация Константин Чолаков обяви, че министърът на земеделието Георги Таков в 2:00 ще подпише споразумение за увеличение, с което удовлетворяват исканията им.  Ако това не стане, са готови на нови протести.  На..

публикувано на 14.07.25 в 13:37
 Инспектор Александър Марков от сектор Охранителна полиция към районното в село Труд

Пускат вицепрезидента на КНСБ от ареста след обяснение за протеста

Тодор Капитанов не е задържан за 24 часа. Той е отведен в ареста на районното в Труд за справка, заяви пред журналисти инспектор Александър Марков от сектор Охранителна полиция към районното в село Труд. По думите му на вицепрезидента на КНСБ изрично като организатор му е връчено от служители на РУ Труд писмено полицейско разпореждане, в което са му..

публикувано на 14.07.25 в 13:08

Съсед прободе жена с нож при скандал в Асеновград

Жена от Асеновград е в болница след междусъседски скандал. В районното управление постъпило съобщение за шумен скандал на ул. „Мануш Войвода“.  Пристигналите на място униформени установили, че 43-годишен криминално проявен мъж пробол с нож в областта на рамото своя съседка, на 38 години.  Жената е настанена в болница без опасност за живота...

публикувано на 14.07.25 в 13:04

Незаконното сметище до Белащица расте, въпреки намесата на РИОСВ

РИОСВ - Пловдив установи незаконно сметище в близост до Околовръстно шосе край село Белащица. Инспекторите са отишли на проверка след подаден сигнал, че в района от няколко дни се докарват и депонират отпадъци с камиони, които се зариват там. При проверката е установен насип с височина около 3 метра, разположен на около 180–200 метра от Околовръстния..

публикувано на 14.07.25 в 12:00

Напрежение и арест на синдикалист на протеста на горските на АМ "Тракия"

Близо 1500 горски служители се събраха на протеста на километър 119 на магистрала "Тракия" край Пловдив. На място са и стотици жандармеристи, които спряха протестиращите в опита им да блокират магистралата.  При създалото се напрежение заради неизпълнение на полицейски разпореждания бе задържан заместник-председателят на КНСБ Тодор Капитанов. По..

обновено на 14.07.25 в 11:46