Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Науката може да помогне на обществата да решават кризите

Всички бедствия, които стават предизвикват поражения върху човека и построеното от него, казва сеизмологът от Минно – геоложкия институт проф. Бойко Рангелов, който работи също и в областта на приложната геофизика и приложната математика

Той смята, че има връзка между трусовете в природата и тези в обществата. Имаше много силни земетресения и в райония на Южния Пасифик, на Курилите, на Аляска. Най- забележителното беше в Непал, въпреки че не беше от най- силните, стана номер 1, заради огромните разрушения, поясни професорът и припомни, че подобен трус е имало в България  през 1904 година.

Това са процеси, които събират и разделят континенти, такива неща стават непрекъснато. В Непал зоната на колизия беше известна на науката, каза Рангелов.

Преди 11 години точно на Коледа стана най- катастрофалното цунами край Суматра – 8 страни и три континента понесоха огромни поражения, а щетите бяха над 100 млд. долара. Такова нещо човечеството не беше преживяло, припомни още ученията  и добави, че от този момент започна активизация на земетресенията -  последва Япония, грандиозните трусове в Чили с магнитуд близо 9 по Рихтер, след това други две земетресения, които дадоха основания да се мисли че Земята се събужда за нов Тектонски цикъ.

По думите му, важно е да се каже, че науката не казва, че трусовете не могат да се прогнозират. Тя не може да прогнозира точното време на земетресението, иначе силата и мястото на бъдещия трус са ясни и известни на науката, каза проф. Рангелов. Това знание е  в основата на идеята за системите за ранно предупреждение. Те нямат общо със системите за прогнозиране на трусовете.

Процесите на Земята са свързани в една система, каза още ученият. Науката е тази, която може да помогне и на политиците, и на обществата, за да се справят с кризите и с тяхното прогнозиране. Науката е силата на съвременното общество. За съжаление човечеството си затваря очите, не си взима поука и не иска да разбере, че процесите трябва да се изучават и да бъдат целенасочено управлявани. Да бием лошия не води до добър резултат, обобщи Бойко Рангелов.

Науката и религията се разделят благодарение на най- религиозния учен  - Исак Нютон. Човечеството се развива в два уклона – материалистичния, подкрепян от науката и духовния, който се смята за приоритет на религиите. Човечеството докато не примири двете тези не може да се измъкне от този капан, коментира той.

Според него войната между Християнството и Исляма няма нищо общо с бежанските потоци. Хората търсят по- добър живот и търсейки такъв, решават да опитат. Глобалният свят не позволява изолация на определени групи. В основата на бежанския проблем стои чисто икономически проблем.

За съжаление 2015 не беше от най- добрите години, живея с надеждата, че новата 2016-та ще ни донесе повече радост и спокойствие.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03