Правителството реши днес да закрие митницата в Свиленград. В града вече се готвят протести в първите дни на новата година, защото митницата е най- големият работодател в региона. В отговор финансовият министър Владислав Горанов подчерта, че работата на митницата е не да създава заетост, а да носи приходи.
Бившият финансов министър Муравей Радев коментира, че това е трудно решение, което не всеки би могъл да вземе. Горанов доказа, че не се страхува да бръкне с пръста в раната и да отреже цирея, каза той и добави, че подобно е било поведението на министъра и с реформата в МВР.
Според бившия министър до митницата в Свиленград има още две – Капитан Андреево и Капитан Петко войвода. Те ще продължат да функционират така, че това няма да промени митническия режим, обясни Радев. Според него през годините са образувани предпоставки за цели митнически династии и до прословутото митничарско селище.
32 митничари са обвинени в организирана престъпна група – какво е това, докога ще го виждаме и ще си затваряме очите, попита Радев. Той обаче очаква съпротива срещу изпълнението на това решение. Те ще обвинят правителство във всички злини на света в опита си да върнат статуквото, което е корупция, подчерта Муравей Радев .
Според него тезата, че вместо редовите митничари трябва да се уволни върхът на пирамидата е по- скоро удобна, отколкото вярна. Покровителството на канали е преувеличено, корупцията е там на място. Те имат безобразно отношение към обикновения търговец, те рекетират хората. Възможно е да има и канали и покровителство, но кой е собственикът на митничарското градче, коментира експертът. По думите му надзорът над останалите митници няма да се отслаби, новото информационно звено ще затегне контрола в реално време, особено в т.нар. акцизни складове.
Радев очаква ж.п. транспортът да премине в структурата на митница „Пловдив" като така ще се пресекат канали. Преместването на митничарите също ще прекъсне връзки и канали, защото „не е е лесно да отидеш на друго място и да стартираш онзи канал, който си обслужвал на предишното си място“. Всичко това плюс информационната система и бързата реакция на сигналите за корпуция и противодействието й ще дадат и превантивен резултат в митниците, смята още Муравей Радев.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..