Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпросът е: Раздвояване на ДПС или маргинализация на Местан

Първан Симеонов - политически анализатор

Къде се намира страната ни по скалата на еврооптимизма и европесимизма и как резонират политическите катаклизми на нагласите ни в балкански контекст. По темата разговаряме с политолога Първан Симеонов след като „Галъп Интернешънъл“ изнесе данни, че  най-проевропейски  настроени след проведено проучване в 14 членки на ЕС остават Румъния  и България със съответно 85% и 82%. 

Симеонов подчерта, че високата доза еврооптимизъм не е само при българите, защото ако една трета от заявилите позицията си страни са за напускане на ЕС, все пак две трети от тях се обявяват за оставане в него. Но ако Великобритания е на кантар, това е доста тревожен сигнал в контекста на предстоящия референдум там. 

Симеонов  подчерта, че за еврооптимизма на румънците и българите може да се каже, че ЕС продължава да бъде за нас онова, към  което сме се стремили, за което мечтаем и откъдето идват парите. В такива изследвания обикновено най-ентусиазирани са онези, които мечтаят, а най-притеснени - онези, които имат какво да губят. Обяснението е съвсем просто – ЕС е нужен за България и Румъния, докато в редица западни общества започват да се замислят дали пък ЕС е нужен за техните страни.

Според Симеонов политическата 2016-та е започнала още през декември 2015-та година с оставката на министър Христо Иванов, с опозиционната риторика на Радан Кънев, с драматизма на раздвояването на ДСБ и с раздвояването на ДПС, което може да се окаже наистина  такова, но може да се окаже и маргинализация на Лютви Местан. 

Това е най-интересният въпрос, който трябва да бъде проследен, защото  досега е имало вече няколко неуспешни опита за създаване на алтернатива на ДПС по-близка до Анкара, отколкото е самото ДПС. Този път обаче случаят е различен, защото Местан е депутат, при това гласовит депутат, заедно с него има и други депутати, което означава, че този още неясен политически проект вече има свое  парламентарно представителство. Перспективите  за политическия живот в страната след процесите на противопоставяне в ДПС са доста неприятни. Неприятно е една формация да монополизира този вот и това е сигнална лампа за всички, които не успяват да намерят път към  този електорат, заяви Симеонов.

Цялото интервю с Първан Симеонов може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34