Къде се намира страната ни по скалата на еврооптимизма и европесимизма и как резонират политическите катаклизми на нагласите ни в балкански контекст. По темата разговаряме с политолога Първан Симеонов след като „Галъп Интернешънъл“ изнесе данни, че най-проевропейски настроени след проведено проучване в 14 членки на ЕС остават Румъния и България със съответно 85% и 82%.
Симеонов подчерта, че високата доза еврооптимизъм не е само при българите, защото ако една трета от заявилите позицията си страни са за напускане на ЕС, все пак две трети от тях се обявяват за оставане в него. Но ако Великобритания е на кантар, това е доста тревожен сигнал в контекста на предстоящия референдум там.
Симеонов подчерта, че за еврооптимизма на румънците и българите може да се каже, че ЕС продължава да бъде за нас онова, към което сме се стремили, за което мечтаем и откъдето идват парите. В такива изследвания обикновено най-ентусиазирани са онези, които мечтаят, а най-притеснени - онези, които имат какво да губят. Обяснението е съвсем просто – ЕС е нужен за България и Румъния, докато в редица западни общества започват да се замислят дали пък ЕС е нужен за техните страни.
Според Симеонов политическата 2016-та е започнала още през декември 2015-та година с оставката на министър Христо Иванов, с опозиционната риторика на Радан Кънев, с драматизма на раздвояването на ДСБ и с раздвояването на ДПС, което може да се окаже наистина такова, но може да се окаже и маргинализация на Лютви Местан.
Това е най-интересният въпрос, който трябва да бъде проследен, защото досега е имало вече няколко неуспешни опита за създаване на алтернатива на ДПС по-близка до Анкара, отколкото е самото ДПС. Този път обаче случаят е различен, защото Местан е депутат, при това гласовит депутат, заедно с него има и други депутати, което означава, че този още неясен политически проект вече има свое парламентарно представителство. Перспективите за политическия живот в страната след процесите на противопоставяне в ДПС са доста неприятни. Неприятно е една формация да монополизира този вот и това е сигнална лампа за всички, които не успяват да намерят път към този електорат, заяви Симеонов.
Цялото интервю с Първан Симеонов може да чуете в звуковия файл.На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..