Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жена с туларемия е лекувана в пловдивска болница

75 годишна жена от село Алеково е заразената пациентка с туларемия. Това обяви доктор Моника Троянчева, директор на Дирекция „Надзор над заразните болести“ към РЗИ-Пловдив. Заболяването се разпространява от мишки и плъхове и не се беше проявявало до миналата година. 

Жената е постъпила на лечение в Клиника „Уши, нос и гърло“ към Университетска болница „Свети Георги“ в Пловдив.
Пациентката е приета през месец декември с подути лимфни възли в шийната област. След оперативна интервенция медиците са се усъмнили за туларемия и са изпратили проби в Центъра за заразни и паразитни болести.

Директорът на здравната институция професор Тодор Кантарджиев заяви, че случаят на туларемия е доказан. Според него случаите през 2015-а показват, че туларемията се е разпространила в  Южна България. Той препоръча повишено внимание както на лекарите, така и на хората, които може да имат гризачи в дома си:

Доктор Моника Троянчева допълни, че няма сериозен риск за персонала на лечебното заведение, в което е лекувана пациентката.

Пациентката е изписана от пловдивската клиника, но в последствие уведомена, че е заразена с туларемия, съобщиха от УМБАЛ „Свети Георги“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Влак помете камион на жп прелез край Пловдив

Преустановено в продължение на часове бе днес движението на влаковете в района между Маноле  и Белозем, след като  влак блъсна камион на ЖП прелез в междугарието.   Инцидентът, по чудо разминал се без жертви,  стана днес малко преди 12 часа по обед. Там 46-годишен водач на тежкотоварен камион "Форд" не се е съобразил със светлинния сигнал на..

обновено на 08.08.25 в 18:34

Съветниците от Пазарджик отказаха да си намалят заплатите

Общинските съветници в Пазарджик отказаха да намалят месечните си възнаграждения, които към момента са по 2 хиляди лева на месец. Предложението бе внесено на редовната сесия на общинския съвет от Румен Димитров от групата на „Новото време“.  Според Румен Димитров е недопустимо да се получава по 450 лева на час, с оглед месечната ангажираност на..

публикувано на 08.08.25 в 12:07

Тийнейджър подкара мотора на баща си и загина след удар в крава

Тежка катастрофа с починало момче е регистрирана снощи малко преди 23.00ч. на пътя между Велинград и село Кръстава. 16-годишен и неправоспособен тийнейджър от село Кръстава взел мотоциклета “Сузуки” на баща си, за да го покара.   Заедно с него на мотора бил и негов 16-годишен връстник от същото село. Движейки се с несъобразена с пътните условия..

публикувано на 08.08.25 в 10:20

Цената на билетчето в Пловдив ще поевтинее след въвеждане на еврото

По искане на Община Пловдив се обсъжда предложение, с което цената на автобусните билети в града да намалее след превалутирането ѝ от лева в евро.  Според превозвача Петко Ангелов  при превалутирането цената на билетчето от 1 лев ще трябва да стане 51 евроцента, но за  удобство на гражданите и водачите обаче се обсъжда закръгляне на сумата до 50..

публикувано на 08.08.25 в 09:42

От днес цените в лева и евро са задължителни

От днес  влизат в сила разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото, които изискват двойно обозначаване на цените на стоки и услуги в лева и евро.  Те трябва да бъдат изписани с еднакъв по големина и стил шрифт, като няма задължение коя валута да бъде водеща.  Сред изключенията са цените на цигарите, книгите, учебниците и помагалата, които ще..

обновено на 08.08.25 в 07:46