Ще си търсим и отстояваме правата по всякакъв начин, ако трябва ще организираме стачки и ще затваряме пътища, но настояваме да се върне старият закон. Тази цел събра в Пловдив над 200 казанджии от страната на учредително събрание на Национално сдружение „Българска домашна ракия“.
Собствениците на казани за варене на ракия настояват да се отмени ограничението ракия да се вари само шест месеца в годината – от юли до декември, и казаните над 500 литра да се лицензират като данъчни складове. Искането е разрешеният обем да е до 1000 литра и ракиджийниците да работят целогодишно.
„Всичко се прави заради интересите на три – четири големи винзавода, които си имат лобита сред депутатите“ - заяви Светослав Йорданов от Димитровград. Той подчерта, че хората знаят какво е качествена ракия и няма да се увеличи потреблението на продукцията на винзаводите, тъй като там има спирт. Йорданов уточни, че тъй като държавата не може да се справи със сивия сектор, който е близо 2/3 от бранша, посяга на лицензираните собственици на казани, но така бюджетът се лишава и от техните такси и налози. Хазната губи, но със сигурност ще се увеличат работещите в сивия сектор, категоричен е казанджията от Димитровград.
Колегата му от Монтана Евгени Стоянов обясни, че преди три месеца по всички правила е изградил дестилерия с четири казана и обем 1000 литра, а направената инвестиция е 170 000 лева, от които 40 000 са кредит. Само утайниците, които са направени по изискване на РИОСВ, струват близо 30 хиляди лева. Стоянов задочно попита депутатите как да си погасява задълженията по кредита и с какво да се издържа, след като в момента е принуден да не работи.
Атанас Рашев от варненското село Страшимирово каза, че от 13 години е казанджия, но не помни подобни законови рестрикции. „Ако има някой технолог, нека ми обясни как в 300-литров казан да се сложи продукцията от едно дърво в градината и след това да се получи ракия!“ – призова Рашев. Той предупреди, че са засегнати интересите на обикновените хора по селата, но според него, те ще започнат да си правят самоделни казани.
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..
Най-новият храм в Асеновград "Света великомъченица Марина" бе осветен от Пловдивския митрополит Николай. Той честити на десетките присъстващи празника Сретение Господне, съобщи БТА. По думите му Света Марина има особено значение за Пловдивската епархия. Владиката припомни, че някога в Асеновград е имало храм, посветен на света Марина, който..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки се отчита на борсите у нас през изминалата седмица. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, публикувани в седмичния й бюлетин. Брашното тип 500 поскъпва с 6,4 на сто до 1,57 лева за килограм. Захарта е нагоре с 3 на сто до 1,96 лева за килограм. Цената на..
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..