Духът на бунта и съпротивата не е запазен за никоя идеология. А историята на близкото ни минало продължава да бъде дискусионна и е важно да я познаваме. Това е и пътят на национално помирение, което е моя стара мечта. Думи на писателя Алек Попов.
Представлението е различно от романа, има своя художествена трактовка ,която го прави достъпно за зрителите, коментира писателят, който пише продължение на "Сестри Палавееви". Предстои книгата да излезе на сръбски език, има представяне и в Турция, а според Алек Попов, темата е важна за целите Балкански страни, както и за нас, защото дискусията за времето в романа не спира / преди и след 9 септември 1944. и митологемите на тогавашната комунистическа идеология /, а все още има живи спомени и от двете страни историята минава през съдбите във всяко българско семейство.
Младите винаги ще търсят смисъла, изразен по по- радикални действия. Това е връзката и на романа с отправка към нашето време. Защото и колко от младите, които са привлечени от Ислямска държава, са запознати с нейната идеология, те намират нещо романтично, какво романтично ?-те не са запознати, но т.е., търсят смисъла.
А хората във всяко време са податливи на минипулации, и на статуквото. Особено младите са лесни на манипулации и радикални промени. В този смисъл книгата е и изследване на колективното съзнание и една дискусия с по-младата публика ще бъде интересно и принос към идеята. За да вървим напред.
Цялото интервю с Алек Попов е тук.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..