Заявените намерения от управляващите не се отличават съществено от тези през предишните години. Затова не мога да кажа, че съм чул нови, дори провокативни идеи. Малко по-трезво обаче се очертаха външнополитическите рискове, които могат да окажат влияние върху икономическото ни развитие. Това заяви пред Радио Пловдив Румен Радев, заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал, коментирайки Десетата годишна среща на бизнеса с правителството.
По повод казаното от финансовия министър Владислав Горанов, че има потенциал за по-голям растеж от този, който сметките в момента показват, Радев посочи, че от бизнеса са по-умерени оптимисти от правителството. Считаме, че дори постигането на 2,5 % ръст би било добър резултат, подчерта Радев.
Той припомни, че 2015-та е започнала много обещаващо, с надеждата, че в глобален план ще се преодолее натрупваната през годините рецесия. В бизнес средата у нас преобръщането е дошло с повишаването на цената на електроенергията за бизнеса, затова са последвали и протестите.
Годината приключи с по - скромен ръст, отколкото се очакваше, подчерта зам. -председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал.
Румен Радев коментира още, че отчитаните близо 2 милиарда приходи в хазната се дължат на повишената събираемост и това е безспорна заслуга на управляващите. По думите му, усвояването на евросредствата е превишавало привлечените чуждестранни инвестиции.
Ние работим в реален сектор, занимаваме де с производство. Виждаме, че външната среда не е подходяща за бизнес, обяви Радев. Той призна, че работодателите са под сериозен натиск за цените на крайните изделия. Това не подобрява, а нарушава конкурентноспособността, обяви предприемачът.
Много са рисковете през 2016-та година, заяви още Радев и открои външните - сериозният спад на финансовите пазари и новините от Китай, които не са обнадеждаващи. Рискът в мощната миграционна вълна, неединните политически сигнали, които излъчва Европейската комисия, предстоящият референдум във Великобритания за потенциално излизане от Европейския съюз - това са все съществени външни рискове, обясни работодателят.
Като сериозен вътрешен риск у нас той посочи демографията. Имаме 2 милиона работещи, 2,5 пенсионери, 200 000 студенти, учащи се. Такава система не е устойчива. На този фон бизнесът се опитва да намери квалифицирана работна ръка или да обучи такава.
Румен Радев коментира и т. нар. модел"Синя карта". Той обясни, че при него трябва да проучи в детайли човекът, на когото се издава. Но, ако искаме да го назначим на работа, ние трябва да докажем, че няма в България човек, който е достатъчно подготвен и готов да заеме мястото му. Отделно тази процедура трае от седем до девет месеца. Докато в Полша това отнема между три и пет дни. Тези усложнени процедури не работят в полза на бизнеса.
В Десетата годишна среща на бизнеса с правителството се включиха президентът Росен Плевнелиев, министър-председателят Бойко Борисов, еврокомисар Йоханес Хан, министри и заместник-министри, представители на европейските институции, банковия сектор и водещи компании в България. Събра ги дискусията „България в глобалната несигурност. Рисковете и възможностите за икономиката“.
Цялото интервю с Румен Радев можете да чуете в прикрепения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..