Един от четирите проекта за България по програмата на Европейския съюз „Творческа Европа“ е спечелен от ПУ „Паисий Хилендарски“.
Инициативата се казва „CU TENDA /су-тенда: Пътуване с палатка/- истории, образи и звуци в движение“ и е на стойност 190 000 евро. Изпълнението му приключва пред 2019 г. и целта е да да се изследват каракачаните и армъните в България и Гърция, като ключови ще са дейностите – събиране, систематизиране и архивиране на наследството на двете общности.
Заедно с българските студенти и преподаватели от катедра "Етнология" ще работят колегите им от Румъния - Националният музей на румънския селянин, Центърът за интеркултурен диалог от Куманово, Македония и Обсерваторията за социални изследвания -Триказе, Италия.
Доц. Красимира Кръстанова, ръководител на проекта подчерта, че ще изследват българските каракачански общности в Сливен, Ямбол, Якоруда и др. места, като паралелно ще работят и в Северна Гърция. Особено важно е сътрудничеството с фондация Пловдив 2019, защото това е начин да се подготвим за ЕСК.
Днес бе подписан рамков договор за сътрудничество между ПУ „П.Хилендарски“ и Тракийския университет в Комотини, Гърция. Те заедно ще работят по проекта в следващите три години и ще са мрежа в културен и научен план. Заедно ще изследват номадския начин на живот на каракачаните у нас и в Гърция, където са над 600 000. Студенти и преподаватели ще влязят в техните къщи от храсти и ще слушат музиката им, ще изучават живота им. Предвидено е да се проучат и армъните, които също са православни християни като каракачаните.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..