Втори февруари се отбелязва като Международен ден на влажните зони, тъй като през 1971 г.в иранския град Рамсар е подписана международната конвенция за опазване и за отговорно отношение към влажните зони. Освен че те са дом на изключително биоразнообразие, влажните зони ограничават негативните ефекти от климатичните промени. Това подчерта Иван Радев – представител на Международната природозащитна организация WWF.
Влажните зони играят важна роля в защитата от наводнения, намаляват въздействието на сушите, осигуряват храна за животните и за човека, пречистват водите, осигуряват биомаса и съдействат за развитието на устойчив туризъм. До неотдавна отношението към влажните зони е било негативно, заяви Радев. . През последните 150 г. в Дунавско-Карпатския регион, в който се намира и България, са унищожени целенасочено около 80% от естествените влажни зони. Едва в последните десетилетия хората започват да си дават сметка за тяхното значение и за това, че имаме нужда от тях и започваме да възстановяваме нарушеното от нашите предци равновесие. Според Радев основните заплахи за тях са свързани с пресушаването им, ползването за селскостопански цели и всяка човешка намеса може необратимо да разруши баланса в тях. Като пример Радев подчерта, че край Пловдив в поречието на Марица са останали едни от малкото крайречни гори в Европа и в страната, специфични влажни зони и природозащитната организация съвместно с Регионалната дирекция по горите и Горското стопанство в Асеновград е насочила усилията си към възстановяване на крайречните гори в защитена местност „Марица“ с възстановяване на типични за региона дървесни видове, унищожени в миналото. Сред т.н. „Рамсарски места“ с международно значение България присъства с 11 влажни зони, сред които Шабленското, Атанасовското езеро, езерото Сребърна, Дуранкулашкото езеро, Поморийското езеро и др. Не всички значими влажни зони в страната обаче са представени в този списък, какъвто е и случаят с крайречните гори край Марица, които трябва да бъдат опазени. Повече чуйте от звуковия файл:
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..