Не виждам голямо събитие днес – така политологът Емил Кошлуков коментира избора на вицепремиера Меглена Кунева и за министър на образованието и науката. Кабинетът изглежда нестабилен заради скандалите в РБ, но ГЕРБ е стабилен и може да осигури мнозинство.
В РБ тече раздяла, след като ДСБ разбра, че не може да реализира амбициите и плановете си, каза още Кошлуков. Поведението им да минат в опозиция, докато все още са на власт той определи като шизофренично. Тази шизофренична картина е важна за избирателите им, за да бъде образът им легитимен и да бъдат алтернатива на ГЕРБ. Дали стратегията им е успешна ще се види на изборите, коментира политологът.
Приказките за Меглена Кунева дали е компетентна важат и за други 7-8 министри. Тези номинации са лицемерни. Кунева като главен преговарящ с ЕС не се сети за Образованието и науката, сети се Сергей Игнатов, припомни Емил Кошлуков.
Какво правим с учебните планове, материал и съдържание, със Закона за средното образование, който очевидно не може да влезе в сила? Какво правим с издателската мафия, която всяка година печата нови учебници, които затова са й толкова глупави? Какво прави новият министър за нещата, за които Танев изхвърча? – това са важните въпроси, които не се обсъждат и не получават отговори, подчерта анализаторът.
Не очаквам нищо от Меглена Кунева, добави той. За мен е странно как пише Закон за корупцията като е първият еврокомисар у нас, разследван за корупция. Не смятам, че има някаква идея за образованието. Но ако иска може да бъде добър администратор, обясни позицията си Кошлуков.
Според него възпитаването на децата в патриотизъм не е основният проблем на образованието. Драма е когато един ученик трябва да пази славното минало, защото няма славно бъдеще. Гордостта не е закопана в земята, тя е на хоризонта. Една нация е горда със себе си, когато живее добре. Като ти вземат всичко друго, национализмът е последното убежище, което е тъжно, смята той.
По думите му въвеждането на дуалното образование, промените в Закона за висшето образование са добри стъпки.
В образованието бомбите гърмят след 7 и след 12 години, не съм оптимист никак за българското образование, подчерта политологът Емил Кошлуков.
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..