Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споразуменията не компенсират липсата на почтеност в политиката

Каква е тази стабилност, която се крепи на сбирщината, вкарана от Бареков в Парламента?

| обновено на 04.02.16 в 16:45

Вече близо няколко месеца България има правителство на малцинството и с гласуването за министерския пост на кандидатурата на Меглена Кунева това вече е пределно ясно, коментира в интервю за Радио Пловдив политологът Юлий Славов.

Този избор беше бламиран от ПФ и АБВ. Когато става въпрос за предложение за министър и той е дори вицепремиер, това е очевидно бламиране на правителството и лично на премиера. След започналата шизофрения в РБ тя се разпространява и в останалите парламентарни групи, заключи Павлов.

Според него, от една страна политическият морал изисква при този разпад в Парламента да се отиде към предсрочни избори, или  те да бъдат насрочени, поне с президентските. Тук обаче има голямо "НО"... Съмнявам се, че тези избори ще се случат, защото ситуацията е изгодна за премиера Борисов и ГЕРБ. Управляващите имат плаващи мнозинства и при нужда се получава подкрепа - пример е плоският данък. Когато не е удобно да се демонстрира публична подкрепа се играе с кворума в в пленарна зала. Така стана и с избора на Кунева за министър на образованието, заяви Юлий Павлов.

На въпроса какво ще стане с новия десен проект на Радан Кънев, той отговори, че едно е ясно - броят на депутатите на ДСБ няма да се промени, нито пък при едни избори ще вземат по-голяма брой гласове. 

Ясно е, че на практика сега ние имаме РБ минус ДСБ. Тоест ДСБ се отдели категорично от РБ. Затова няма смисъл да се замазва ситуацията - хем ДСБ е в РБ, хем пък не е във властта. Независимо от ярките декларации каква опозиция са ДСБ, която самите те правят, решиха при вот на недоверие да подкрепят правителството. Това е странно, след като са опозиция, биха могли да кажат, че няма да участват в гласуването, например. Но всъщност и това е обяснимо -  с едно изключение техните хора си стоят и по властовите постове. Тази непочтеност в българската политика е много заразна и опасна, коментира още Юлий Павлов.

Според политологът, очакваното ново споразумение между ГЕРБ и РБ всъщност няма да е много ново. Но никакви споразумения не могат да компенсират липсата на почтеност в българската политика. Най-много преди време Радан Кънев и ДСБ настояваха да се подпише споразумение за управление за 4 години, а те първи се отметнаха от искането, което така пламенно защитаваха. 

Юлий Павлов добави, че засега  правителството се справя добре, предвид това, което се случва в Парламента и осигурява стабилност. Има обаче съществен въпрос: Каква е тази стабилност, която се крепи на сбирщината, вкарана от Бареков в Парламента? 

Става въпрос за морал, а стабилност, крепяща се на плаващи мнозинства не е добра стабилност. Затова честно и почтено е да има предсрочни избори. След тях парламентарните група могат да намалеят значително и ГЕРБ да разполага с до 110 депутати, прогнозира политологът Юлий Павлов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очакваме грипната епидемия в Пловдив в края на януари

Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..

публикувано на 07.01.25 в 10:22
Любомир Стефанов

Спирането на преговорите е опит за вдигане на мизата

"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..

публикувано на 07.01.25 в 10:21

И в Пловдив цената на част от масовия хляб скочи

Сред занаятчийските хлебопекарни вече започна обсъждане на увеличение на цената на хляба с около 10%. Но това, което виждаме в магазините е, че увеличението на масовия хляб е между 20 и 40%, а на по-специалните артикули и повече. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Георги Лефтеров, майстор хлебар, който заедно със съпругата си стопанисват..

публикувано на 07.01.25 в 10:00

В кино "Космос" ще има киносалон и театрална зала

Как ще изглежда кино „Космос“ след ремонта, който се очаква да започне съвсем скоро - през февруари, след като се избере фирмата за изпълнението му?  Архитект Димитър Балджиев, който е изработил проекта, обясни, че се предвижда  основен ремонт на сградата. "Тя ще бъде преустроена в кино, но с възможности за театрални камерни представления и..

публикувано на 07.01.25 в 08:13

Това не е краят на преговорите, пазарлъците ще продължат

Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..

публикувано на 06.01.25 в 15:47