Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споразуменията не компенсират липсата на почтеност в политиката

Каква е тази стабилност, която се крепи на сбирщината, вкарана от Бареков в Парламента?

| обновено на 04.02.16 в 16:45

Вече близо няколко месеца България има правителство на малцинството и с гласуването за министерския пост на кандидатурата на Меглена Кунева това вече е пределно ясно, коментира в интервю за Радио Пловдив политологът Юлий Славов.

Този избор беше бламиран от ПФ и АБВ. Когато става въпрос за предложение за министър и той е дори вицепремиер, това е очевидно бламиране на правителството и лично на премиера. След започналата шизофрения в РБ тя се разпространява и в останалите парламентарни групи, заключи Павлов.

Според него, от една страна политическият морал изисква при този разпад в Парламента да се отиде към предсрочни избори, или  те да бъдат насрочени, поне с президентските. Тук обаче има голямо "НО"... Съмнявам се, че тези избори ще се случат, защото ситуацията е изгодна за премиера Борисов и ГЕРБ. Управляващите имат плаващи мнозинства и при нужда се получава подкрепа - пример е плоският данък. Когато не е удобно да се демонстрира публична подкрепа се играе с кворума в в пленарна зала. Така стана и с избора на Кунева за министър на образованието, заяви Юлий Павлов.

На въпроса какво ще стане с новия десен проект на Радан Кънев, той отговори, че едно е ясно - броят на депутатите на ДСБ няма да се промени, нито пък при едни избори ще вземат по-голяма брой гласове. 

Ясно е, че на практика сега ние имаме РБ минус ДСБ. Тоест ДСБ се отдели категорично от РБ. Затова няма смисъл да се замазва ситуацията - хем ДСБ е в РБ, хем пък не е във властта. Независимо от ярките декларации каква опозиция са ДСБ, която самите те правят, решиха при вот на недоверие да подкрепят правителството. Това е странно, след като са опозиция, биха могли да кажат, че няма да участват в гласуването, например. Но всъщност и това е обяснимо -  с едно изключение техните хора си стоят и по властовите постове. Тази непочтеност в българската политика е много заразна и опасна, коментира още Юлий Павлов.

Според политологът, очакваното ново споразумение между ГЕРБ и РБ всъщност няма да е много ново. Но никакви споразумения не могат да компенсират липсата на почтеност в българската политика. Най-много преди време Радан Кънев и ДСБ настояваха да се подпише споразумение за управление за 4 години, а те първи се отметнаха от искането, което така пламенно защитаваха. 

Юлий Павлов добави, че засега  правителството се справя добре, предвид това, което се случва в Парламента и осигурява стабилност. Има обаче съществен въпрос: Каква е тази стабилност, която се крепи на сбирщината, вкарана от Бареков в Парламента? 

Става въпрос за морал, а стабилност, крепяща се на плаващи мнозинства не е добра стабилност. Затова честно и почтено е да има предсрочни избори. След тях парламентарните група могат да намалеят значително и ГЕРБ да разполага с до 110 депутати, прогнозира политологът Юлий Павлов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22