До края на юни ще завърши строителство на новия зоопарк в Пловдив. До тогава за над 50-те вида животни ще бъдат изградени 22 хабитата. В зоологическата градина са вложени близо 5 млн. лева, като за закупуване на животни са предвидени и над 130 000 лева от месец март. Очакват се и дарения на различни животински видове от зоопарковете от цялата страна, съобщи днес кметът на Пловдив Иван Тотев.
40 декара е новата територия на градината, или 4 пъти по-голяма от старата зона, сочи проектът. Пловдивската е единствената зоологическа градина в България, която ще е с условия близки до тези в природата, по всички европейски изисквания, подчерта още Тотев.
Над 3 декара е площта на хабитата за мечките, които ще обитават пловдивския зоопарк. Там строителството е към финал, каза Вакрил Запрянов от фирмата изпълнител на обекта. Той каза, че цялата подземна инфраструктура вече е изградена, като всичко става под надзора на консултантите от МОСВ.
Във всеки от хабитатите могат да населяват по няколко вида, както например е при маймуните, където най-екзотични ще са мармозетките, разказаха от зоопарка. 15 служители ще работят в новото общинско предприятие.
Много интересно е оформянето на зоната на водоплаващите птици. В обекта ще има общо 26 езера, 6 рекички, питейно заведение и детски кътове, съоръжения за игра и места за отдих. През април ще се проведе и залесителна акция, обеща Тотев.
Той уточни, че ако има интерес от хората ще се мисли за разширяване и построяване на аквариум. Това ще е място, където с едно посещение с един билет може да останеш до 4-5 часа със семейството, каза още кметът.
Областната дирекция на МВР предприема мерки за осигуряване на обществения ред заради футболната среща между отборите на Ботев и ЦСКА , която започва в 15 часа на стадион "Христо Ботев". Дежурни патрули ще реагират на сигнали за евентуални противообществени прояви. При необходимост, от 11 до 19 часа, ще бъде спирано движението ще бъде спирано..
Днес е първата голяма Задушница, която отбелязва Православната църква - Месопустна. В съботния ден срещу Месни заговезни всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост. Името "Задушница" произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата” на починалите. Община Пловдив осигурява днес..
Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година. В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..
Ден преди големия християнски празник Месни заговезни маскарадно настроение ще превземе село Дедево в община „Родопи“. На площада в селото в 12 часа се събират карнавали (кукери), които със звън на чанове да прогонят злото и зимата и да дадат път на здравето и добруването. На маскарадно дефиле жури ще удостои Карнавал №1 със специалния..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..