Ще научим ли истината за КТБ? Или отново се прави пореден опит за нейното отлагане?
В същото време бизнесът обяви, че се нуждае от реформи в енергетиката, правосъдието, образованието, здравеопазването, по-голяма активност и в борбата със сивия сектор. По тези теми разговаряме със Светозар Гледачев, финансов анализатор.
Р.П. Краят на дългогодишните теми вижда ли се?
Понеже в България всичко се знае, аз очаквам отнякъде да започнат да изтичат част от данните от този доклад. Но по-важното е друго за КТБ – кой е теглил кредитите?
Р. П.: Вие вярвате ли, че за необезпечените кредити ние ще научим пълната информация при условие, че вече знаем, че там има реализирана доста успешна схема, в която са навързани отделни лица, а също и офшорни компании?
Светозар Гледачев: Естествено, че няма да научим и там е заровено кучето, както се казва.
Р. П.: Включително и неточни данни.
Светозар Гледачев: Да, неточни данни. Те се използват точно като медийни бухалки.
Светозар Гледачев: Представете си, че ако вие сте едни бизнесмени и членувате в такава организация...колко лошо ще се държите с правителството и колко не? Значи не може да се държите много лошо, защото веднага ще бъдете атакувани по неформални начини – данъчни, условия на труд и много други начини, които могат да ви разбият бизнеса. Така че трябва в динамично равновесие да се развива бизнес средата и държавното управление. Така че те нещо са се разбрали, защото поне на външен вид, така изглеждат нещата, да подкрепят правителството. Което за определения момент има резон и е правилно, в смисъл такъв, че на Балканите става страшно, в Гърция става страшно и ще става още по-страшно, в Турция също.
Р. П.: Бизнесът обаче иска реформи, ясно беше казано и на вчерашната среща. Лично вие смятате ли, че реформите в най-важните сектори като здравеопазване, образование, съответно сигурност, правосъдие ще бъдат направени от това правителство?Светозар Гледачев: Не се знае колко е животът на това правителство. Засега изглежда достатъчно стабилно, но виждате, че под повърхността на общствения живот кипят много страсти и играят много милиарди. И правителството фактически не се знае колко ще се задържи. Реформите трябва да станат, но в тази ситуация ще станат много бавно, много трудно, много частични, орязани, което не е хубаво за България. Реформите трябваше да станат още в началото, може би още в първия мандат, защото всяка промяна е трудна и трудно се възприема от населението, но в следващите периоди ще се берат плодовете, така както направи Румъния. Румъния беше много назад във всяко едно отношение. Дори по минимална и средна работна заплата. Преди три години я бяхме изпреварили, във всякакви други правни отношения те бяха много назад. В момента те са много напред и искат да ни разделят - ние да останем оставач в класа, значи най-прости от простите в цял ЕС, което е недопустимо. Но ще видите, че така ще стане, въпреки че не могат на момента да ни разделят от Румъния. Защото, за да съществува тази олигархична структура - правосъдието трябва да е под нейно влияние. Така че Румъния ще върви много напред, а ние ще изоставаме, защото не се правят нужните и необходимите реформи.
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..
В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..