Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МБАЛ "Пловдив" спасява общински болници от областта?

| обновено на 17.02.16 в 16:27

Общинските болници в областта, които не могат да изпълнят новите критерии, да се обединят с МБАЛ” Пловдив”, за да могат да сключат договор с НЗОК. Тази идея лансира директорът на бившата окръжна болница доц-д-р Георги Йорданов. 

Според него това е добър вариант  за да се запазят здравните заведения в малките общини -Асеновград, Първомай, Карлово и да се гарантира медицинското обслужване на хората от планинските и отдалечените райони от Пловдив. 

По думите му тази идея е почти реализирана в Шумен и то с одобрението на министър Петър Москов. 

До момента предварителни разговори са водени с кмета на община Стамболийски и с представители на община Пловдив, предстоят още срещи и разговори, уточни д-р Йорданов. 

„Така ще актуализираме кадровия недостиг в периферните болници и според критериите на здравните стандарти ще се брои общо, а не за всяка болница поотделно”, обясни той.

Реално обаче да се обединят в  холдинг и общинските болници да станат като филиали на бившата окръжна болница, трябва не само разрешението на Здравното министерство, но и на местните общински съвети. Според д-р Йорданов така здравните заведения ще отговорят на идеята на министър Москов за комплексност в медицинското обслужване.

Припомням, че в момента  мажоритарен собственик в МБАЛ ”Пловдив” е държавата с 73%, а останалите акции се разпределят между 17-те общини в областта, като най-голям дял има Пловдив -10,77%.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Георги Георгиев от делото "Дебора" остава в ареста

Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора”  Георги Георгиев.  Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“ запазва опасността Георги да извърши друго престъпление, гласи основния мотив за съдебното..

публикувано на 22.05.25 в 15:47

Подлезът на баня "Старинна" е измит и почистен от графити

ОП „Чистота“ изми подлеза на баня „Старинна“.  Екипите на общинското предприятие почистиха щателно общественото пространство с водоструйки, четки и препарати. Утре стените на съоръжението, покрити с графити, ще бъдат боядисани.  Инспектори на ОП „Чистота“ ще следят да не се допусне замърсяване на подлеза...

публикувано на 22.05.25 в 15:43

В Сопот подмениха старото улично осветление с нови LED лампи

По проект за енергийна ефективност в град Сопот и село Анево са подменени всички стари лампи на уличното осветление с 1165 бр. високоефективни LED осветителни тела. Така е намалено потреблението на енергия с над 88 %, съобщиха от общината. Общият размер на проекта е 590 360.04 лв., от които 98 393.34 лв. е национално съфинансиране, стана ясно..

публикувано на 22.05.25 в 14:14

Предлагат десетократно намаление на заплатите на съветниците в Пазарджик

В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на общинския съветник Румен Димитров от коалиция „Новото време“. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане.  В..

публикувано на 22.05.25 в 10:12

Опазването на ценни стари сгради е тема на дискусия в Пловдив

Бизнес дискусия за имотния пазар и опазването на архитектурното наследство се провежда днес в Пловдив.  Темата е "Трансформации",  а ф орумът е част национална обиколка на платформа за недвижими имоти.  Дискутират се предизвикателствата при съхранение и реновиране на сградите, които са част от архитектурното – културно наследство, както и..

обновено на 22.05.25 в 08:07