Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инвестиционният климат в Пловдив е добър

| обновено на 18.02.16 в 17:58

„Инвестиционният интерес към България е много голям и не случайно Пловдив е на трето място в Европа като град, в който може да се развива бизнес и град, който е благоприятна и добра инвестиционна дестинация според класация на „Файненшъл Таймс“. 

Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски в Пловдив, където участва в информационен ден по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020.

Основният недостиг на работна ръка за индустрията е за технически персонал със средно образование, заяви Лукарски. Очакванията са решението на проблема да дойде от въвеждането на дуалната система на обучение, добави той. Според министъра техническите специалности в средното образование незаслужено се пренебрегват от родителите, когато избират училище за децата си.
 

97 милиона лева е общият размер на финансирането по процедурата „Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията“, съобщи Лукарски на представянето на програмата. 

Минималният размер на финансиране е 100 000 лева, а максималният-1 и половина милиона лева за малки и средни предприятия и 1 милион за микрофирми. Кандидатстващите фирми трябва да имат поне 3-годишна история. Крайният срок за кандидатстване е 4 април.

Пред участниците в срещата кметът на Пловдив Иван Тотев, който уточни, че това е Оперативна програма, по която общината не може да кандидатства. Той обаче подчерта, че в предходния период, когато програмата се наричаше „Конкурентноспособност“, районът на  Пловдив и Южен Централен регион бяха с най-много реализирани проекти. 

„Много от фирмите се възползваха , инвестираха в техника, оборудване, надграждане и перспективно увеличиха броя на работните места. По този начин те станаха по-конкурентноспособни. Не случайно залата е толкова пълна. От разговорите ми с бизнеса проличава, че те всички се интересуват и чакат възможностите, които дава новият програмен период“, заяви кметът на Пловдив инж. Иван Тотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вижте причините, довели до убийствата в Поповица

Хазартна зависимост на 21-годишния внук е в основата на трагедията, завършила с три трупа, в садовското село Поповица. Това съобщи наблюдаващият прокурор по делото Ангел Ангелов.  Двойно убийство и самоубийство в Поповица По думите му водеща е версията, че 82-годишният дядо е прострелял смъртоносно внука си заради възможността той да продаде..

публикувано на 24.11.25 в 15:39

И в Панагюрище „Български пощи“ протестираха за по-високи заплати

Работещи в „Български пощи“ в Панагюрище се включиха в организирания от Конфедерацията на независимите синдикати в България национален протест с искане за по-високи заплати. Служители в града излязоха пред сградата на пощата с плакати. Посланията им бяха за: „Осигуряване на необходимото финансиране на „Български пощи“ ЕАД“ и „Гарантиране на..

публикувано на 24.11.25 в 14:24

Пускат движението по Рогошко шосе до края на годината

До края на годината пускат движението по Рогошко шосе в участъка от моста на река Пясъчник до гробищата. Това съобщи кметът Костадин Димитров по време на инспекция на ремонтните дейности.  Строителните дейности в участъка са към своя край. Вече са подменени водопроводът и канализацията. Изградено е и ново улично осветление.  Още преди..

публикувано на 24.11.25 в 11:17
Александър Държиков и Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта - Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта. Това е Николай Душков от "Организация и контрол на транспорта".  Това е четвъртият зам-кмет по транспорта от началото на мандата на Костадин Димитров, който започна през 2023 г.  Душков сменя досегашния Александър Държиков, който отново ще поеме общинското предприятие "Жилфонд".  Смяната бе..

публикувано на 24.11.25 в 10:17

Двойно убийство и самоубийство в Поповица

Двойно убийство и последвало самоубийство е извършено в село Поповица. Това съобщи кметът на Садово Димитър Здравков. От полицията в Пловдив уточниха, че в къща в село Поповица в събота са открити три безжизнени тела. Според предварителната информация 82-годишен бивш военен е прострелял смъртоносно с огнестрелно оръжие съпругата и внука си, след което..

публикувано на 24.11.25 в 10:13