Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без медицински стандарт за спешна помощ няма реформа в сектора

| обновено на 25.02.16 в 16:24

Днес даваме пресконференция, защото искаме обществото да е наясно какво ще се случи, ако бъде стопиран от ВАС този нормативен акт за  стандарта за спешната помощ,  каза в интервю за Радио Пловдив  д-р Десислава Кателиева председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ.

 Д-р  Кателиева коментира, че ако бъде спрян този стандарт, реформа в спешната помощ няма да има и нищо няма да се промени.  

Тя прогнозира:  Линейките ще продължават да закъсняват и опашките пред спешните приемни отделения ще продължават да се извиват, най-вероятно голяма част от колегите ми ще напуснат, защото ние сме вече обезверени. 

 Много малко млади хора ще искат да работят в една спешна помощ, която не отговаря на европейските стандарти и нещата ще бъдат много сериозно разбалансирани в цялото ни здравеопазване, защото спешната помощ – болнична и извънболнична,  играе ролята на сериозен буфер в здравеопазването ни, което в момента е пак в някаква активна фаза на промени и ако тази система бъде разбалансирана и оставена да работи по старому,  тя няма как да се справи и ще страдат от всичкото това и хората, които работят в системата, и пациентите, които разчитат на нас.

Медицинският стандарт по спешна медицина е обжалван във ВАС от организациите на частните и общинските болници, което създава конфликт, каза още д-р Кателиева.

Да, конфликт има много сериозен и този конфликт ще доведе до сериозни щети както за цялото ни здравеопазване, така и за пациентите ни, така и за хората, които работим в системата. Накратко бих искала да ви кажа как беше създаден новия медицински стандарт по спешна медицина. Миналата година, в началото на годината беше направена работна група в Министерството на здравеопазването, в която влизаха експерти от научното дружество по спешна медицина, експерти от МЗ и работещи в системата. В продължение на четири месеца беше изработван проектът за стандарт и то въз основа на световен опит, проучване на възможностите у нас. Това беше един доста труден, мъчителен процес, но накрая се роди един проект за стандарт, който да не е преписан от тук – от там, а да е български вариант на по-добра спешна медицинска помощ в извънболничната и болничната спешност.

Този проект дава възможност за въвеждането на нови видове екипи в извънболничната спешност, дава възможност за стандартизирано оборудване и инфраструктурно и архитектурно обзавеждане на филиалите на спешната медицинска помощ в страната и спешните приемни отделения, въвежда алгоритмите и медицинския контрол, въвежда парамедиците.

В момента нито една малка общинска болница или частна болница нямат спешно приемно отделение и никога няма да разкрие такова, защото това е в разрез с финансовите им интереси. Но ако нямат разкрити спешни приемни отделения те нямат достатъчно точки по индикаторите за качество, за да сключат договори с Националната здравноосигурителна каса. 

Според д-р Кателиева,  това е всъщност камъчето в обувката на въпросните сдружения, заради което те дават на Висшия административен съд един действащ, изключително необходим в моменнта нормативен акт. Те няма да бъдат закрити, те пак ще сключват договори с касата, но няма да могат най-вероятно да получават достатъчно финансови дивиденти, каквито са очаквали. Няма как да закриеш една частна болница, защото тя се самофинансира, няма как да закриеш една малка общинска болница след като има достатъчно средства за финансирането й. Но няма как да очакваш една частна болница да открие спешно приемно отделение след като частните болници непрекъснато взимат такси за прегледи, за диагностика, за лечение, а спешната помощ по закон е безплатна, денонощна и не зависи от социалния и здравноосигурителния статус на пациента. Няма как една малка общинска болница да направи спешно отделение след като в нея дежурят нощно време по един – двама лекари. Истинските спешни приемни отделения ще бъдат в големите областни болници и в големите универститетски болници, които имат капацитета да бъдат със спешни приемни отделения второ и трето ниво стига да им бъде позволено да го направят. Ако не им бъде позволено няма как да гарантираме на пациентите си своевременност и равнопоставеност на достъпа.

Д-р Кателива каза още, че на предстоящия събор  на БЛС ,който започва в петък, от Асоциацията ще потърсят отговор от УС на БЛС, защо са заявили позиция, че са против стандарта за спешната помощ.

Цялото интервю с д-р Десислава Кателиева е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С ИИ направихме обективен анализ на изборния процес

„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

ГЕРБ не е притиснат да състави кабинет, на власт е чрез Главчев

ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..

публикувано на 07.01.25 в 16:06
Габриела Руменова

Мобилните оператори прилагат агресивна нелоялна практика

Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките.  Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените.   Казусът с  непоисканите..

публикувано на 07.01.25 в 15:48

Очакваме грипната епидемия в Пловдив в края на януари

Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..

публикувано на 07.01.25 в 10:22
Любомир Стефанов

Спирането на преговорите е опит за вдигане на мизата

"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..

публикувано на 07.01.25 в 10:21