Насилието през последните дни означава, че в годините на преход правителствата и ние като общество не успяхме да изградим държавата си на демократичен принцип, да построим институциите и да формираме активно гражданско общество, коментира пред Радио Пловдив социалният психолог Антоанета Христова. Културата на българина се размина много със задачите, които времето ни постави, добави тя.
По думите й, тези „демократични“ институции не знаят и сега накъде да тръгнат и продължават да споделят стари ценности. В крайна сметка с годините новата система започна да боксува, да внушава недоверие, върна се носталгията по старото време. И в крайна сметка се стигна до усещането за липса на доверие и разпад. Това са мисли на човек, който няма изход и решение на проблемите си през собствената си държава. Той съществува и разчита на себе си как да оцелява срещу държавата си, обясни психологът.
Според нея, ако се каже, че промяната зависи от нас е популистко, необходимо е силно политическо лидерство, което да обедини хората за в бъдеще. Това,че имаме различна история от Румъния, от други бивши соц. страни в контекста на това, че при нас първите години на прехода минаха „меко“ , нямаше драма, кръв, остави мост за връщане назад.
В момента премиерът се опитва да покаже категорична позиция в някои направления като корупцията. Така отговаря на очакванията на ЕС и на Румъния. Това е видимо, но въпросът е, че всеки трябва да усеща категорична промяна, а тя не се чувства, добави Христова.
Има агресия, защото има несигурност, защото човек не знае накъде върви, обобщи Христова. Ако продължим да губим младите хора и да не искаме отговори, нищо няма да случи, каза тя.
Може би трябва, чрез някакъв катарзис да изживеем желанието си за промяна, в същото време като хуманист се надявам това да не е тежко и драматично, коментира тя.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..