Българският културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена организира за всички българи и за приятелите на нашата страна и култура тържествено честване на националния празник с богата програма в няколко части.
В навечерието на тържеството бяха представени фототаблата „40 години тракийска изложба по света” - съвместен проект на Университета по библиотекознание и информационни технологии и Държавна агенция „Архиви”, показан досега в Париж и няколко институции в България. Целта на представянето във Виена е да се подчертае приемствеността в културното общуване между народите. Проф. Валерия Фол разказа за залегналите в изложбата исторически послания.
Тържествената вечер започна с рецитал на учениците от българското училище „Св.св. Кирил Методий” – вълнуващ допир с родината-майка. Актрисата Лина Гладийска прочете откъс от „Българските хроники” на Стефан Цанев.
Извънредният и пълномощен посланик на България в Австрия г-жа Елена Шекерлетова поднесе приветствие, а директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева - кратко слово за връзката между свободата и културата, за предимствата на културното съзидание.
Да поздравят българите с националния празник 3 март – Деня на Освобождението на България и връщането й към европейското семейство – специално от Женева и София пристигнаха музикалните виртуози проф. Борислава Танева (пиано) и проф. Ангел Станков (цигулка).
„Българите в чужбина са много важни. Години наред те според традицията отбелязват българските празници – 3 март, 24 май”, заяви пред Радио Пловдив директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева.
По думите й сънародниците ни поддържат тесни контакти помежду си. Имат няколко групи в социалните мрежи. Не само на празник блгарите са готови да се притекат на помощ един на друг.
Фактът, че те имат критично отношение към действителността в България означава, че я обичат, подчерта проф. Конева. Според нея всеки един наш сънародник в чужбина е една малка история от Балканите.
Цялото интервю с проф. Румяна Конева чуйте в звуковия файл.
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..
Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски. Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е..
Хирургията на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система. Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...