Българският културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена организира за всички българи и за приятелите на нашата страна и култура тържествено честване на националния празник с богата програма в няколко части.
В навечерието на тържеството бяха представени фототаблата „40 години тракийска изложба по света” - съвместен проект на Университета по библиотекознание и информационни технологии и Държавна агенция „Архиви”, показан досега в Париж и няколко институции в България. Целта на представянето във Виена е да се подчертае приемствеността в културното общуване между народите. Проф. Валерия Фол разказа за залегналите в изложбата исторически послания.
Тържествената вечер започна с рецитал на учениците от българското училище „Св.св. Кирил Методий” – вълнуващ допир с родината-майка. Актрисата Лина Гладийска прочете откъс от „Българските хроники” на Стефан Цанев.
Извънредният и пълномощен посланик на България в Австрия г-жа Елена Шекерлетова поднесе приветствие, а директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева - кратко слово за връзката между свободата и културата, за предимствата на културното съзидание.
Да поздравят българите с националния празник 3 март – Деня на Освобождението на България и връщането й към европейското семейство – специално от Женева и София пристигнаха музикалните виртуози проф. Борислава Танева (пиано) и проф. Ангел Станков (цигулка).
„Българите в чужбина са много важни. Години наред те според традицията отбелязват българските празници – 3 март, 24 май”, заяви пред Радио Пловдив директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева.
По думите й сънародниците ни поддържат тесни контакти помежду си. Имат няколко групи в социалните мрежи. Не само на празник блгарите са готови да се притекат на помощ един на друг.
Фактът, че те имат критично отношение към действителността в България означава, че я обичат, подчерта проф. Конева. Според нея всеки един наш сънародник в чужбина е една малка история от Балканите.
Цялото интервю с проф. Румяна Конева чуйте в звуковия файл.
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..