Българският културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена организира за всички българи и за приятелите на нашата страна и култура тържествено честване на националния празник с богата програма в няколко части.
В навечерието на тържеството бяха представени фототаблата „40 години тракийска изложба по света” - съвместен проект на Университета по библиотекознание и информационни технологии и Държавна агенция „Архиви”, показан досега в Париж и няколко институции в България. Целта на представянето във Виена е да се подчертае приемствеността в културното общуване между народите. Проф. Валерия Фол разказа за залегналите в изложбата исторически послания.
Тържествената вечер започна с рецитал на учениците от българското училище „Св.св. Кирил Методий” – вълнуващ допир с родината-майка. Актрисата Лина Гладийска прочете откъс от „Българските хроники” на Стефан Цанев.
Извънредният и пълномощен посланик на България в Австрия г-жа Елена Шекерлетова поднесе приветствие, а директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева - кратко слово за връзката между свободата и културата, за предимствата на културното съзидание.
Да поздравят българите с националния празник 3 март – Деня на Освобождението на България и връщането й към европейското семейство – специално от Женева и София пристигнаха музикалните виртуози проф. Борислава Танева (пиано) и проф. Ангел Станков (цигулка).
„Българите в чужбина са много важни. Години наред те според традицията отбелязват българските празници – 3 март, 24 май”, заяви пред Радио Пловдив директорът на „Дом Витгенщайн” проф. Румяна Конева.
По думите й сънародниците ни поддържат тесни контакти помежду си. Имат няколко групи в социалните мрежи. Не само на празник блгарите са готови да се притекат на помощ един на друг.
Фактът, че те имат критично отношение към действителността в България означава, че я обичат, подчерта проф. Конева. Според нея всеки един наш сънародник в чужбина е една малка история от Балканите.
Цялото интервю с проф. Румяна Конева чуйте в звуковия файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..